Pardus'a uygulama geliştirme rehberi (GTK3)

Pardus’un medium blog adresinde Python3 ve GTK3 ile uygulama geliştirmeyi anlatan bir yazı yayınladık. Geliştiriciler ve geliştirici olmak isteyenler için kolay bir başlangıç olacaktır.

İyi okumalar :slight_smile:

10 Beğeni

C++ la GUI yapılabiliyor muydu? Ben denemek istiyorum. Mesela xdotool için bir arayüz yapmak istiyorum kendim için ama C++ la mı oluyor pythonla mı?

GUI kütüphanesi olarak neyi kullandığınıza bağlı.
GTK Kütüphanesi C ile yazılmıştır. Bir de gtkmm isimli c++ arayüzü var.
gtkmm kullanarak c++ ile gui programlama yapabilirsiniz. Ben de yeni öğrenmeye başladım.

1 Beğeni

Hocam oldukça güzel bir yazı olmuş.
Ben python da biliyorum ama grafik uygulamalarını yine GTKMM kullanarak C++ ile geliştirmek istiyorum. Daha yeni başladım sayılır.
Size yazıyla ilgili bir şey soracağım:
Glade ile oluşturulan yapılandırma dosyasını C++ ile de inşa edebilir miyiz?
Aynı kütüphane olduğu için yapabileceğimizi düşünüyorum ama emin değilim.

1 Beğeni

pythondaki Gtk.Builder nesnesinin C karşılığı bu şekilde

2 Beğeni

Hocam ellerinize sağlık. Gerçekten GTK3 ile ilgili Türkçe kaynak neredeyse yok. Yabancı kaynaklar ise eskimiş ne yazık ki… Özellikle Python gibi öğrenmesi ve uygulaması kolay bir dilde doğrusu böyle kaynaklar bulmak çok zor. Bu konuda önerebileceğiniz daha fazla kaynak bulunuyor mu?

Şurası gayet iyi bir kaynak: The Python GTK+ 3 Tutorial — Python GTK+ 3 Tutorial 3.4 documentation

2 Beğeni

vala ile yazmayı düşünürseniz valadoc.org kaynağını tevsiye ederim.

1 Beğeni
  1. Ders yayınlandı. Bu yazıda Pardus’a sistemdeki uygulamaları çalıştırıp çıktılarını okuyabilen basit bir uygulama yaptık.
3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.