Pardusda root şifresini kaldırmak

Pardus mağaza yada paket yöneticisine girerken şifre sormasın istiyorum. Yani tüm şifreleri kaldırmak istiyorum.

aşağıdaki yöntem ile terminalde sudo komutundan sonra şifre sormasını kaldırdım. Açılıştanda şifre sormasını kaldırdım.

ama paket yöneticisi ile pardus mağazada şifre soruyor bunu nasıl kaldırırım. benden hiç şifre istemesin.

Dip Not: Şifreleri kaldırmanın güvenli olmadığını biliyorum.

Merhaba aşağıdak komutu root dahil tüm kullanıcılar için uygulayın, şifre istenmesi durumunda enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

sudo passwd -d `kullanıcı`

pardus mağaza hala şifre soruyor. menüden simgesine sağ tıklayıp komut satırını aşağıdaki gibi değiştirdim (sudo ekledim) şimdi çift tıklayınca şifre sormuyor

sudo pkexec /usr/bin/pardus-store

başka bir yol var mıdır? okuyanlara kaynak olması açısından varsa yazalım

Merhaba @sukru bey, mağaza linuxta yeni yeni reevaşta olan pkexec administration policy kullanır.

Windowstaki mantığa benzetmek için hazırlanmış olan bu tool un özelliğinden kaynaklanıyor. Yaptığınız işlem doğru çünki eğer tool u açmaya çalışan kişi zaten admininistrator (bizde root yetkisi) ise şifre sormayacaktır. Sudo işini şifresiz kıldığınızda araya tool koymamak işin sudo pardus-store olarak da değiştirilmesi yeterli.
Sonuç olarak başka yol bulunmamakta.

Selamlar.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.