Pardusda Yedek Alma

Herkese merhabalar bugün Pardusda nasıl yedek alırız bunu anlatacağım. Öncelikle yedeği ne için alıyoruz bilgisayarımızın çökmesi durumunda yada yanlış bir işlem yapıp bu işlemi geri döndüremediğimiz zamanlarda bilgisayarımızı eski haline getirmek için yedek almalıyız bunun birçok yolu var fakat ben Timeshift programı ile göstereceğim.

1. Pardus Yazılım Merkezinden programımızı indiriyoruz.

1. Bizi yapılandırma sihirbazı karşılıyor. Anlık görüntü türümüz RSYNC olarak çıkıyor zaten sonraki diyip geçiyoruz.

BTRFS dosya sistemine geçmek için linkte tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

1. Diskimizi seçip sonraki diyoruz.

1. Hangi sıklıkla yedekleme yapacağımızı seçiyoruz. Benim için haftada bir yeterli. Korunma sayısı ise kaç yedekten sonra eskisini sileceğini belirtmekte.

1. Neleri yedekleyeceğini soruyor ben tüm dosyaların yedeklenmesini istiyorum.

1. Yapılandırma sihirbazında işimiz bu kadar.

2. Uygulama bizi karşılıyor burdan oluştur diyoruz.

1. Sistemin anlık görüntüsünü oluşturuyor bu işlem uzun biraz uzun sürüyor. Bu şekilde bir ekran karşılıyor bizi ve yedekleri alıyor.

1. Daha sonra yedeğimiz alındığı tarih ile beraber uygulamada gözüküyor.

1. Ben bütün dosyaların yedeğini aldığım için yaklaşık 80gb tuttu siz tüm dosyaları dahil etmeyebilirsiniz. Yada sizde daha az dosya uygulama vardır daha az tutabilir. Benim tavsiyem yedeği mutlaka bir usb belleğe alın bilgisayarınızda fiziksel bir hasar olması durumunda bütün verileriniz gitmesin.

2. Daha sonra geri yükle diyip aldığınız yedeği açabilirsiniz.

3 Beğeni

Yazıyı biraz daha geliştirilerek Gönüllü Pardus sayfasına ekleyebilirseniz güzel olur.

Hocam yöneticiler ekleriz düzenle derlerse düzenleme yaparım sorun değil o

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.