Pardus'ta dokunmatik desteği var mı?

Pardus xfce sürümünde dokunmatik desteği var mı?

Dokunmatik sadece ETAP Akıllı TAHTA SÜRÜMÜNDE VAR

1 Beğeni

Dokunmatik donanımın kernel 4.9 ve üzeri driverı ayrıca destekleniyorsa donanım üreticisi tarafından veya HID bir dokunmatik donanımsa çalışmaktadır. Touchpad gibi düşünebilirsiniz.

1 Beğeni

Tamamdır. Teşekkürler.

Bunları nasıl öğrenebilirim. Mesela benim bilgisayarım dokunmatik ama masaüstünde sağ tık.islemi yapamıyorum dokubmatikte

Gesture tanıma işi ayrı, touchpad gibi fare hareketi ve tıklama çalışıyorsa tamam demektir. Gesture recognition için libinput ayarlarınızı dokunmatiğe göre ayarlamalısınız.

Bunu nasıl yaparız Yunus Emre bey acaba. Biraz yabanciyim bu kodlara…

Genel olarak biraz xorg konfigürasyon u na aşina olmanız lazım örn : xorg - Touchscreen right click emulation doesn't work - Super User

Yani linux dünyasında bu tarz işler çok vahim son kullanıcı adına. Ben de ezbere bilmiyorum ayarları, input handler yapısına göre değişiyor. Pardus ana sürüm öntanımlı olarak libinput , Pardus Etap ise evdev kullanmakta. Google ederek buldum ilk geleni buraya linkledim keşke daha fazla yardımcı olabilseydim.

Araştırıp kurcalamanızda fayda var verim alabilmek için. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Buradaki
./twofing /dev/input/eventXX
kısmındaki XX i çözemedim… orada xinput list konutunda var diyor ama…

Selamün Aleyküm
Touchegg diye bir yazılım var.
Pardus için şu sürümü var.

Bu da görsel sürümü.

1 Beğeni

görsel sürümü derleyemedim… qmake hata veriyor

@Yunusemre Hocam
Bu yazılımı depoya almamız mümkün mü acaba?
@fatihaltun Hocam
Mağaza idaresi sizde olduğu için sizden ricam mümkünse mağazaya da eklenebilirse şahane olur. Olur mu acaba?

Şöyle bir gönderi vardı mağazada. Bu maile atrsanız sanırım daha hızlı sonuç alırsınız.
fatih.altun@pardus.org.tr

1 Beğeni

E-posta adresini bulamamıştım. Sağolun :blush:

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.