Pardus'ta dokunmatik desteği var mı?

(ömer Furkan Can) #1

Pardus xfce sürümünde dokunmatik desteği var mı?

(ALISEYDI OĞUZTÜRK) #2

Dokunmatik sadece ETAP Akıllı TAHTA SÜRÜMÜNDE VAR

(Yunusemre Şentürk) #3

Dokunmatik donanımın kernel 4.9 ve üzeri driverı ayrıca destekleniyorsa donanım üreticisi tarafından veya HID bir dokunmatik donanımsa çalışmaktadır. Touchpad gibi düşünebilirsiniz.

(ömer Furkan Can) #4

Tamamdır. Teşekkürler.

(volkan) #5

Bunları nasıl öğrenebilirim. Mesela benim bilgisayarım dokunmatik ama masaüstünde sağ tık.islemi yapamıyorum dokubmatikte

(Yunusemre Şentürk) #6

Gesture tanıma işi ayrı, touchpad gibi fare hareketi ve tıklama çalışıyorsa tamam demektir. Gesture recognition için libinput ayarlarınızı dokunmatiğe göre ayarlamalısınız.

(volkan) #7

Bunu nasıl yaparız Yunus Emre bey acaba. Biraz yabanciyim bu kodlara…

(Yunusemre Şentürk) #8

Genel olarak biraz xorg konfigürasyon u na aşina olmanız lazım örn : https://superuser.com/questions/992917/touchscreen-right-click-emulation-doesnt-work

Yani linux dünyasında bu tarz işler çok vahim son kullanıcı adına. Ben de ezbere bilmiyorum ayarları, input handler yapısına göre değişiyor. Pardus ana sürüm öntanımlı olarak libinput , Pardus Etap ise evdev kullanmakta. Google ederek buldum ilk geleni buraya linkledim keşke daha fazla yardımcı olabilseydim.

Araştırıp kurcalamanızda fayda var verim alabilmek için. Kolay gelsin.

(volkan) #9

Buradaki
./twofing /dev/input/eventXX
kısmındaki XX i çözemedim… orada xinput list konutunda var diyor ama…

(Kemal Oktay Aktoğan) #10

Selamün Aleyküm
Touchegg diye bir yazılım var.
Pardus için şu sürümü var.

Bu da görsel sürümü.

(volkan) #11

görsel sürümü derleyemedim… qmake hata veriyor

(Kemal Oktay Aktoğan) #12

@Yunusemre Hocam
Bu yazılımı depoya almamız mümkün mü acaba?
@fatihaltun Hocam
Mağaza idaresi sizde olduğu için sizden ricam mümkünse mağazaya da eklenebilirse şahane olur. Olur mu acaba?

(Mahmut Elmas) #13

Şöyle bir gönderi vardı mağazada. Bu maile atrsanız sanırım daha hızlı sonuç alırsınız.
fatih.altun@pardus.org.tr

(Kemal Oktay Aktoğan) #14

E-posta adresini bulamamıştım. Sağolun :blush: