Pardus'ta Eba Akademik Bölümüne girilmiyor

Pardus’ta Eba Akademik Bölümüne girilmiyor. Bide tarayıcıyı nasıl değiştirebiliriz? Yardımcı olursanız iyi olur.

1 Beğeni

öğretmen, öğrenci ,veli olmayanlar giremiyor. :slight_smile:

pardus mağazada yada synapticte olan tarayıcıları indirebilirsin.

opera gibi tarayıcıları ise kendi sitelerinden indiriyorsun.

1 Beğeni

İki gün önce sorunsuz giriş yaptım. İsterseniz mağazadan Chrome indirip deneyin.

1 Beğeni

Öğretmen hesabımla EBA girişi yaptıktan sonra. Soldaki menüden Akademik Destek’e tıkladığımda sayfa yüklenmeye başlıyor, ortada bir yuvarlak dönüyor, bir süre sonra “işleminiz yapılıyor” gibi bir yazı çıkıyor. Ancak sayfa hiç açılmıyor. Yani öğretmen olarak da girilemiyor.
Bunu hem okulda Fatih ağıyla, hem evimdeki bilgisayarda denedim. Her iki bilgisayarda da Firefox ve Chromium ile denemeler yaptım. Admin olarak giriş yapmak da fark yaratmadı.
Okulda windows 7 veya 10 ile istediğimiz tarayıcıdan sorunsuzca çalıştırabiliyoruz.

2 Beğeni

Chrome kurarak deneme yapınız.

İlginize teşekkür ederim ancak depoda Chrome yok. Chromium diyorsanız onunla deniyorum zaten. İnternetten bir tarif buldum Google Chrome yüklemek için ama yükleyemedim.

Evet depoda mevcut değil.
Google Chrome Web Tarayıcısı linkinden 64 bit DEB dosyasını indirerek kurabilirsiniz:

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
2 Beğeni

Mağazada var. Selamlar.

Çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz yöntemle Google Chrome yüklendi ve akademik destek çalıştı

Malesef bu yöntemle yükleme yapılamamaktadır. Gerek deb dosyası gerekse komutla yapılan yükleme girişimlerinde arşive ulaşılamıyor(terminalde),
bilinmeyen durum, bir paket bağımlılığı bulunamadı(deb yüklemesi ile) hatası belirmekte ve yükleme olmamakta.

Burada dikkat edilmesi gerekeni yukarıda arkadaşta belirtmiş. Sizler sitenin açılmaması gibi düşünmeyin her iki tarayıcıda da( cromium ve firefox) ebaya girilmekte fakat eba girişinden sonraki dersler bölümündeki menüde bulunan akademik desteğe tıklayınca
Hocamında belirttiği gibi yuvarlak daire sürekli dönmekte ve site gelmemektedir. Bunun kodsal server taraflı bir uyum sorunmu ya da pardusla mı alakalı olduğuna bakılması lazım. Windows üzerinde bu tarayıcıları kurup deneme yapıp size dönüt vereceğim.

windows üzerinde chromimum son versiyon yükleyip eba üzerinden akademik destek sitesine sıkıntısız girilmekte.
Fakat sanal makine üzerinde de yapılan denemede durum aynı şekilde olmaktadır. Ekran resmi :

Yükleme yapılamamaktadır derken aldığınız hata nedir?
Bağımlılıkları yeniden sudo apt-get -f install komutu ile kurmayı denediniz mi?

Hayır denemedim. Direkt olarak bu başlıkta yapılanları denedim. Söylediğiniz komutu kullanarak tekrar deneyip geri bildirim yapacağım.

Flash ya da shockwave eklentisi ile ilgili bir durum olabilir

Hangi yolla Yüklediniz ve yüklediğiniz işletim sistemi pardus un ETAP 5.2 versiyonu mu?

1.Verdiğiniz komutu yazdığımızda.

1. Terminalden sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb komutu yazıldığında:

2. https://www.google.com/intl/tr_tr/chrome/ linkinden 64 bit DEB dosyasını indirerek kurmaya çalıştığımızda.

Şeklinde hatalar almaktayım. Bu nedenle Chromu bu yollarla yükleyemedim. Pardus Mağaza Zaten ETAP içerisinde yok onuda forumda baktığım ve denediğim komutlarla yükleyemedim. Yönlendirebileceğiniz başka yol varsa sevinirim.

Dosyanız masaüstünde siz komutu kullanıcı dizininde çalıştırıyorsunuz.
Ya komutu masaüstü dizininde çalıştırın yada komutta dosyanın yolunu yazın.

Biz kurumsal olarak pardusa yeni geçtiğimiz için bazı şeyleri bilmiyoruz tabiki ama farklı gelen şu ben 2 yol denemiş oldum tabi sizlerin ve bu başlıkta yazılanlar doğrultusunda.

1. Terminali açıp direk bu başlıkta yazılan komutları girmek.
  2. Yol direk chrome sitesindeki debian sürümü için chrome dosyasını kulanmak.

Siz komutla dosya aynı yerde olsun diyorsunuz ama Bu komutla dosyanın herhangi bir bağı yok ki yanılıyor muyum.?
Deb dosyası setup gibi direk kurulum için değil mi. Komutlar depolardan çekmiyor mu kurulumu. Bunları öğrenmek için yazıyorum.

Konsole açtıktan sonra cd Masaüstü komutunu girip

sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

komutu ile kurulumu yapınız.
Bağımlılık hatası alırsanızda sudo apt-get -f install komutunu çalıştırınız.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim kaan bey şuan chrome kuruldu ve eba akademik destek gelmekte.
Evet belirttiğiniz şekilse masaüstü dizinine geçtim püf noktası bu bölümmüş. Her ne kadar masaüstüne geçmeden komutların neden çalışmayışını anlayamasamda geçtikten sonra
İlk komutu orada denedim bağımlılık hatası verdi akabinde 2. Komutu yazıp işlem yapılmasının ardından 1.komutu tekrardan çalıştırdım ve chrome yüklendi. Şuan için talep eden öğretmen arkadaşlarım için bu işimizi çözer.

Etapın 5.2 sonrası yayınlanacak versiyonunda eğer chrome yüklü gelirse bu sorun belki yaşanmaz. Sinan hocamın söylediği gibi belki flash player vb. yada başkabirşey ile ilgili sorun olabilir Bunu lütfen geliştirme ekibine iletelim.

Tekrardan teşekkür ederim.