Pardus'ta emoji nasıl kullanılır?

Pardus 17.4 kullanıyorum ve emojileri göremiyorum. Pardus’a emoji kurmak mümkün mü?

windows daki klavye kombinasyonları ile emoji yapılmıyor sanırım cevabınız hayır

Yok onu demiyorum. Birisi emoji olarak mesaj gönderdiğinde görünmüyor. Bazen kare kutu görünüyor.

Debian forumundan alntıdır
Alıntı yapılan konu
😋 Get Emoji — All Emojis to ✂️ Copy and 📋 Paste 👌 bu sitede bazı karakterler görünmüyor çözüm
ubuntu ve tabanlı sitemler
http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/t/ttf-ancient-fonts/ttf-ancient-fonts-symbola_2.57-1ubuntu1_all.deb bu paketi kurmaları lazım

debian için
Debian -- Package Search Results -- ttf-ancient-fonts buradan indirip kurabilirler yada sudo apt-get ttf-ancient-fonts ile kurabilirler

diğer dağıtımlar ve win mac unix için şu fontu kurun sisteme
https://www.dropbox.com/s/qg7r3kqy2tso5xm/Symbola717.ttf?dl=0

Ben bu sorunu çözene kadar çatlamıştım. Aynı cezayı başkasının çekmesini istemiyorum. Google’ ait Noto color emoji font paketi senin aradığın font. Ancak onun truetype yani ttf dosyasını usr/share/fonts klasörüne atsan bile yine emojiler görünmez. Bunun nedeni debian stable üzerine kurulu pardusumuzun fontconfig dosyasının güncel olmaması. Çaresi de şu: Önce noto color emoji paketini indirip içindeki ttf dosyasını usr/share/fonts klasörüne atacaksın. Daha sonra debian sid(unstable) kütüphanesini (repository) pardus kütüphanesine geçici olarak ekleyeceksin. sudo yüklüyse sırasıyla sudo apt-get update ve sudo apt-get install fontconfig komutunu uygulayacaksın. Standart olarak talep ettiğin paket günceli yüklemeye ayarlı olduğundan unstable paketindeki en güncel olanı yükleyecektir.
Dipnot: İşlem bittikten sonra bleachbit gibi bir yazılımla temizlik yap ve unstable paketini kütüphanenden tekrar silip temizle. Çünkü diğer yazılımlara sıçrarsa sistemin altüst olur ve o diğer yüklü yazılımlarda kırılmalar başlar. Daha açığı sistemin çöker baştan kurmak zorunda kalırsın :smiley: İyi çalışmalar
Bu da download linki: listeden "noto color emoji"yi seçeceksin

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.