Pardusta webex kullanımı

arkadaşlar merhaba pardus 17.5 XFCE kullanıyorum.

netacad.com sitesinden webex ile konferansa katılmam gerekiyor ama bir türlü başaramadım.
firefox esr 60.9
firefof 74.0
chromium ve google chrome tarayıcılarında denedim çalşıtıramadım sanırım java kaynaklı bir sorun yaşıyorum.

şu adreste sorunun 32 bit java yüklü olmamasından kaynaklı olduğu ve nasıl çözüleceği belirtilmiş adım adım yapmama rağmen “unable to aplication launcher” hatası aldım. 32 bit java jre indirip opt dizinine çıkardım.
firefox esr ile siteye bağlanıp jnlp dosyasını opt/jre dizindeki javaws ile açmaya çalıştığımda da Can’t load libcurl.so: no libcurl.so found hatası alıyorum. konferansın ikisini kaçırdım.

Pardus 19.2 XFCE yükledim bilgisayarıma yardım etmek isteyen arkadaşların dikkatine :slight_smile:

sorun hala devam ediyor.

Belirtilen kütüphaneyi sudo apt install libcurl4-openssl-dev komutu ile yükleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Can’t load libcurl.so: no libcurl.so found hatasını pardus 17 de alıyordum pardus 19 daha o aşamaya gelemedim. Yalnız yine de belirtiiğiniz paketi yükledim sonuç olumsuz maalesef.

Şuan 32 bit firefox yüklemeye çalışıyorum.

32 bit firefoxu pardus 19 a kurdum. 32 bit javayı da indirdim.
@kaan beyin bahsettiği komutu da çalıştırdım ama sorunu hala çözemedim.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. burada yapılması gerekenleri yaptım sadece bazı kütüphaneleri yükleyemedim.

E: libcanberra-gtk-3-module:i386 paketi bulunamadı
E: topmenu-gtk3:i386 paketi bulunamadı)

buradakinin ise hepsini yapmama rağmen yine de çalıştıramadım.

32 bit kütüphanelerini ekledikten sonra deneyiniz.

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update
sudo apt -f install
1 Beğeni

32 bit kütüphanelri eklemiştim @kaan bey .

en son curl un kurucusun sitesine kadar gittim bakınız Daniel Stenberg
curl - Download sitesinden curl-7.69.1.tar.gz dosyasını inirip

$ tar -zxvf curl-7.69.1.tar.gz
cd curl-7.69.1
./configure
make
make test
make install

bu komutları çalıştırıp
sudo apt-get install libcurl3:i386
ve
sudo apt-get install libcurl4:i386
komutlarını çalıştırdım. tabi sizin belirttiğiniz sudo apt install libcurl4-openssl-dev ve icedtea paketini de yükledim.

artık libcurl.so hatası almıyorum fakat ben ders tekrarını izleyemeden “dersi izlediğiniz için teşekkür ederiz” ekranına düşüyorum.

@kaan bey iyi günler.

netacad.com sitesine chromium üzerinden bağlanıp. CiscoWebExServlet adında inen eklentiyi 32 bit oracle java nın bin dizinindeki javaws(java 32 bit bu tar dosyasını kullanıcının ev dizinine çıkarıp kullandım.)ile açtığımda webex canlı yayına bağlanabildim.

ancak canlı yayında ses alamadım bende telefonumdan bağlanıp sesi oradan aldım. (herhalde ses kütüphanelerinden biri eksik)
webexaudio

yalnız tekrar derslerini hala izleyemiyorum. Chromium da tekrar dersleri için
Cisco_WebEx_Add-On.dmg adlı bir dosya indiriyor bu dosyayı ne java ne javaws ne de icedtea ile açamadım. java ve javaws ile denediğim hiç çıktı da vermedi.
icedtea web start ile açtığımda şu hatayı veriyor.

bu arada webex artık tarayıcı üzerinden de hizmet vermeye başladı. Ama ben chromium da join by browser ile bağlanırken de ses alamadım.(Enteresan)

webebowser

dmg uzantılı dosya üzerinde sağ tıklayarak çalışırılabilir olarak işaretleyin ve sonra dosya üzerinde çift tıkla çalıştırınız.

hocam dediğiniz gibi yapıp çalıştırılabilir olarak işaretledim otomatik olarak icedtea ile açmaya çalıştı yine başaramadı. önceki birlikte açtığım uygulamalar ile ön tanımlı açmaya çalışıyor.

Sol alt Pardus simgesinde ki menüde, arama kutusuna mime yazıp çalıştırın. İstediğiniz uzantının Öntanımlı ayarını değiştirin.

1 Beğeni

@kaanbey iyi günler. mime ile ön tanımlı ayarlarını sıfırladım .dmg uzantılı dosyanın.
indirip çift tıkladığımda hangi uygulama ile açmak istediğim soruyor.

Dosya üzerinde sağ tıklayarak yeniden çalıştırılabilir olarak işaretleyiniz. Dosyanın bulunduğu dizinde terminal açarak sudo chmod +x Cisco* komutunu çalıştırıp yeniden dosyayay çift tıklayınız.

@kaan hocam yeniden çalıştırılabilir menüsünü bulamadım maalesef.
sağ tılayınca şu menüler açıldı.

Önceki mesajımda bulunan komutu çalıştırabilirsiniz.

@kaan hocam komutu girip çift tıklayınca xfburn ile açmaya çalıştı dosyayı.

https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/cisco-webex-extension/?src=search firefox eklentisi mevcut deneyin isterseniz.

@kaan bey ben chromium dan bağlandığımda .dmg uzantılı dosya iniyor. firefox tan bağlandığımda daha dersi izleyemeden izlediğiniz için teşekkürler diyor. (firefox webex eklentisi yüklüdür ) https://forum.pardus.org.tr/uploads/default/optimized/2X/3/3bd9ce48b55b9c14f126fbdb3fbfadab05403c46_2_690x190.png

chromiumda da webex eklentisi yüklü olmasına rağmen xfburn ile açmaya çalıştı.

Dosyayı paylaşabilir misiniz?