Pardusta windows taki gibi kopyala yapıştır özelliği

Pardus’ta masa üstündeki bir dosya yada klasörü Windows’taki gibi kopyalayıp harici yani external (usb ile bağlanmış ve Linux kurulu bir flash diske ) yapıştırma seçeneği nasıl olur.
Pardus masa üstünde tar ile sıkıştırılmış bir klasörü açıp external diskte aynı klasöre yapıştırmak istiyorum, ancak bunu komut yazarak yapmak yerine kısayollarla yapmak istiyorum. yapmaya çalıştığımda yetkiniz yok diyor.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Dos tabanlı zamanda bilgisayara başladım. windows’ta uzun zaman çalışıp program yazdım, ancak Pardus’ta henüz yeni ve çok acemiyim.
saygılarımla

Merhaba anladığım kadarıyla bootable bir flash diske veri atmaya çalışıyorsunuz.

Malesef boot verisi içeren kısma veri yazılmıyor.

Diskler uygulamasından veri yazılabilen kısmı var mı bakabilirsiniz

ya da tamamen biçimlendirip kullanabilirsiniz.

Normal bir Usb’ye dosya kopyalarken izin yok diyorsa yüksek ihtimalle disk “read only” salt okunur bağlanmış olabilir.

Eğer DD moduyla bir iso yazdıysanız yeni dosya kopyalayamazsınız. ISO moduyla yazarsanız usbye başka dosyalar da atabilirsiniz lakin her .iso dosyası ISO modunda düzgün çalışmayabilir.

Sorunuzu tam anlayamadım ama bazen windows ile pardus aynı bilgisayarda kurulu iken bilgisayardaki bir dosyayı harici diske atarken sorun çıkartabiliyor. Bu durumda bilgisayar; windows ile yeniden başlatıp shift tuşuna sürekli basarak kapatıldıktan sonra yeniden pardus ile başlatıldığında sorun çözülmüş oluyor. Arkadaşların yazdığı gibi farklı bir sorun da olabilir.

Bu eğer Windows diskine yazıyorsanız oluyor çünkü windows kendini tam kapatmıyor, hibernate ediyor.

Dediğiniz gibi kapatma seçeneğine ek olarak eğer yeniden başlat derseniz de hibernate yapmaz. Yeniden başlatıp Pardus’a geçerseniz kullanabilirsiniz. Yine diske erişim problemi olursa ntfsfix programıyla kolayca düzeltilebiliyor.

Merhaba
Bootable bölüme değil paketlenmiş dosyalar programların olduğu klasörde, onları pardus bilgisayarıma kopyalayıp açıyorum ve tekrar flashta aynı klasöre kopyalamaya çalışıyorum , yani flashtaki programda bazı hatalar var yedek dosyaları açıp program üzerine kopyalamak istiyorum. buna flash diskte izin vermiyor. Acaba flash diske yazmak-kopyalamak içinde yönetici olmakmı lazım ve bunu nasıl yaparım.?
saygılarımla

Selam
Flash diski başka bir flash diske klonyabiliyorum ve klon çalışıyor, fakat dosyalarda değişiklik yapamıyorum. bunu nasıl yapabilirim.
ilgi için teşekkürler.
saygılar

Merhaba öncelikle ilgi ve cevap için teşekkür ederim.
Ancak bilgisayarda sadece pardus kurulu ve external flash diskte de linux yüklü ve bir kaç program çalışıyor. O flash diskteki tar uzantılı dosyaları bilgisayara kopyalayıp açıyorum ve flash diske bu açılan dosyaları ilgili klasörlere kopyalamak istediğimde izin vermiyor. sonuç olarak flash diskteki programda hata var yedeklerinden yeniden yüklemek istiyorum fakat bilgisayarımdan açıp flash diske kopyalamak istiyorum. pardus izin vermiyor. windows ortamındaki gibi kopyala yapıştır yapmak istiyorum. Bilgisayarımda komut satırında yönetici olabiliyorum sudo olarak parolamı giriyorum fakat masa üstüne döndüğümde flashta bunu nasıl yapabilirim.?
ilgi ,cevap ve yardım için şimdiden teşekkür ederim
saygılarımla

1. mount | grep /dev çalıştırıp usb’nin hangi konumda ve hangi ayarlarla takıldığına bir bakalım.
  2. Örnek Çıktı:
/dev/sdf1 on /media/usb0 type vfat (rw,noexec,nodev,sync,noatime,nodiratime)
/dev/sda6 on /media/DATA1 type vfat (rw,uid=1000,utf8,umask=077)

Yukarıda iki adet FAT32 tipinde bellek için bağlanma bilgileri mevcut. Sizin USB belleğinizde şu ayarı yapacağız: rw(Okuma ve Yazma),users(diğer kullanıcılar da bağlayıp çıkarabilir)

1. Sizin USB belleğinizin bulunduğu /dev yolunu girerek önce bağı koparalım: sudo umount /dev/sdXXX sdXXX yerine sizin usb’nizin yolunu girin.
  2. Bağlanacak dizini oluşturalım: mkdir -p /media/$USER/USBDiskim
  3. Şimdi yazılabilir şekilde tekrar takalım: sudo mount /dev/sdXXX /media/$USER/USBDiskim -o rw,users,umask=0

Artık kullanıcınız bağlanan USB’ye yazabilir okuyabilir.

terminalde

sudo thunar yazıp enterlarsanız şifre ister girdiğinizde dasya gezgini root erişimiyle açılır

sizin dosyalar dd mod ile yazılmış bölümde gibi root yetkisiyle değiştirmeyi denemedim hiç.

Murat ve Emin kardeş mesajlar için teşekkür ederim. Şehir dışındayım, geri döndüğüm zaman deniyeceğim ve sonucu size bildireceğim.
saygılar

1 Beğeni