Pardus'te Kütüphane deposu değiştirmek


(Uğur YILDIRIM) #1

Merhabalar ,

Pardüsteki kütühane deposunu debian kütüphanesi kullanacak şekilde nasıl değiştirebilirim.?


Pardus yeni depo eklemek
(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

konsolda sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırın. Editörde debian depolarını yazın CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın. sudo apt-get update ile depoları güncelleyin.


(Uğur YILDIRIM) #3

biinen ve güncel debian depo adresleri konusunda yardımcı olur musunuz?


(Cüneyt Ulusoy) #4

https://wiki.debian.org/SourcesList adresinde bulabilirsiniz.


(Hüseyin) #5

Pardus kütüphanesi haricinde depo eklenmesi tavsiye ediliyor mu? Belirtilen adreste bir çok adres var. Tavsiye edilir ise tavsiye edeceğiniz depo adresini ve manuel olarak Synaptic e nasıl ekleneceğine dair bilgi paylaşırsanız sevinirim.


(Cüneyt Ulusoy) #6

Depolardan istediğinizi ekleyebilirsiniz. deb ile başlayanlar normal depolar, deb-src ile başlayanlar kaynak paketleri içeren depolar

Bazen çakışmalar olabiliyor, yükleme yaparken yüklenecek diğer paketlere ve kaldırılacak paketlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Synaptic açarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

Ayarlar Menüsünden > Depolar seçiniz

Yüklü olan depolarımızın listesi ekrana gelecektir, Yeni butonu ile depo yükleme adımlarına geçebilirsiniz;

Linkte belirtilen
deb http://httpredir.debian.org/debian jessie main depo adresini aşağıdaki şekilde girip. Tamam düğmesine basınız.

Depo indexlerini güncellenmesi için ekrana gelen bilgi kutusunda tazeleye basınız.

Tekrar Ayarlar > Deporlar menüsüne girdiğimizde yazdığımız deponun eklendiğini göreceğiz. Yanındaki onay işaretini kaldırarak deaktif edebilirsiniz.


(Hüseyin) #7

Depo adresi için aşağıdaki adresi girdim.

URL : http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/
Dağıtım : maverick
Bölüm(ler) : main restricted

Hata mesajı olarak;
"http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu maverick Release’ deposunda Release dosyası yok." hatasını vermektedir.


(Hüseyin) #8

Cüneyt Bey merhaba, Pardusa Debian deposunu ekledim. Ubuntu deposunu da eklemek istedim ancak ekleyemedim. Hata verdi. Eklenebiliyorsa rica etsem adresleri paylaşabilirmisiniz. Teşekkürler…


(Cüneyt Ulusoy) #9

Mehaba Hüseyin Bey,
https://repogen.simplylinux.ch/ linkinden yaptığım denemede Ülke - Ubuntu dağıtımı ve main seçerek eklenecek adresi oluşturup bana verdi. (deb http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty main) Adres eklendikten sonra update sonucu verdiği key hatasını;
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys hata_verdiği_kod şeklinde düzeltebilirsiniz.


(Hüseyin) #10

Cüneyt bey merhaba, sizi tekrar rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın. Belirttiğiniz şekilde uygulamaya çalıştım hatayı gideremedim. Hata mesajı aşağıdadır. Teşekkür ederim.

GPG hatası: http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu trusty Release: Aşağıdaki imzalar doğrulanamadı, çünkü genel anahtar mevcut değil: NO_PUBKEY 40976EAF437D05B5 NO_PUBKEY 3B4FE6ACC0B21F32’http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu trusty Release’ deposu imzalanmamış.


(Cüneyt Ulusoy) #11

Aynı hatayı alıp aşağıdakileri uyguladığımda bir sorun kalmadı;

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 40976EAF437D05B5
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 3B4FE6ACC0B21F32


(Hüseyin) #12

Teşekkür ederim Cüneyt bey. Sizin gönderdiğinizi uygulamama rağmen hata vermeye devam ettiği için yazmıştım. En son gönderdiğinizi uyguladım sonrasında “sudo apt-get update” komutunu verdiğimde hatayı yine aldım. Ama sonrasında “sudo apt-get upgrade” komutundan sonra hata giderildi çok teşekkür ederim.


(Cüneyt Ulusoy) #13

Pardus test sürümü kullandığınız için sorun almaya devam etmişsiniz. Stabil XFCE ve KDE arayüzlerinde keyleri ekledikten sonra sorun ortadan kalkıyor.


(Hüseyin) #14

Cüneyt bey, mevcut stabil sürüm güncellense de bizde artık stabil sürüme geçsek diye düşünüyorum. Ne zaman güncellenecek bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim…


(Cüneyt Ulusoy) #15

Bu konuda bilgim yok.


(Anıl GÜLER) #16

@cuneyt.ulusoy bey, 17.1 DDE sürümünü sıfırdan kurdum, ikisi de deb-src depolarından 'http://depo.pardus.org.tr/guvenlik/ ve /pardus adresleri ekli ancak etkin değil. Bu depoları etki hala getirmem sistem kararlılığında yahut güvenliğinde sorun yaratır mı ?


(Yunusemre Şentürk) #18

Herkese Merhaba,

Pardus depoları yanına debian stable depolarını dahi eklemek sistem kararlılığını etkileyebilir. O nedenle resmi paket depolarından vaz geçmeyiniz. Pardus paket deposu yeterince günceldir. Çünki debian kararlı (stable) paket depolarının devinimini Pardus birebir takip etmektedir. Bunu önceki Pardus sürümlerini kullanıp da Şuan ki Pardus un çok daha dinamik bir repo yönetimine sahip olduğunu sürekli güncelleme aldığını görebilirsiniz. Bu bir kısıtlama değil güvenli ve kararlı bir Özgürlük İçin Pardus.

Saygılarımla.


(Doğukan) #19

Ben Ubuntu Software uygulamasını beğeniyorum ve eklemek istiyorum fakat depo adresini bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz ?


(𝗄𝖺𝖺𝗇) #20

http://manpages.ubuntu.com/manpages/bionic/en/man5/sources.list.5.html adresinde depo adresleri mevcut. Depo adresi stretch olanı ekleyip yüklemeyi deneyebilirsiniz.


(Doğukan) #21

Çok teşekkür ederim :slight_smile: