Pardus'u Sıfırdan Kurarken Disk 2ye Ayrılıyor ?

Kurulum sırasında disk bölümlemeye geçtiğim zaman windowstan kalan dosyalarımı yedeklediğim bir yedek diskim var ve ben bu diski silmek istemiyorum eğer silersem içindeki fotoğraflarım vs. herşey gidicek yedekleyebileceğim başka bir yer yok fakat bunu yapmak için elle bölümlüyorum ve bu esnada windowsun disklerini siliyorum sadece 1 adet ntfs yedek diski bulunuyor ondada dediğim gibi yedek diskim.Sorun şu ben elle bölümleme yaptığım zaman 209 GB bir alana kurulum yapıyorum fakat 180 GB’lık bir alan dışarda kalıyor onu birleştiremiyorum o alanı nasıl birleştirebilirim görsel olarak Gparted yazılımından denedim ve sonuç gine aynı bişey yapamıyorum :confused: Pardusun 17.3 XFCE sürümünü kullanıyorum

sanırım senin verilerin sda4 'te yer alıyor. bu bölüm diskin ortasında kalmış olduğu için işlem başarısız oluyor olabilir. pardus çalışan ile sistemi açıp sda4 te yer alan verilerini sda 5’e taşıyıp sonra geri kalan kısımdaki disk bölümlerini silip birleştirmeyi deneyebilir misin?

bu sırada sda5 'i ext4 olarak biçimlendirip tüm verilerini sda 5 e yedekledikten sonra. geride kalan sda1,sda2,sda3 ve sda4 ü komple siliniz. hepsini sildikten sonra tek bölüm olarak oluşturmayı deneyiniz.

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
Verileriniz, resimden anlaşıldığı kadarıyla sda4 üzerinde.
Geniş bir yedek bölümü bırakabilmek için şu yolu takip edebilirsiniz.

• Pardus’u çalışan sürümden açın. Yani kurulum yapmadan. Resimdeki gibi masaüstü ekranı gelecek şekilde
  • Dosya yöneticisinden sda4 bölümüne giriş yapıp tüm dosyalarınızı seçip kopyala deyin. Yine dosya yöneticisi üzerinden sda2 bölümüne girip buraya yapıştırın.
  • Tüm dosyalarınız yedeklendikten sonra gparted üzerinden sda4 ve sda5 bölümlerini silin ve ext4 ile biçimlendirilmiş, etiket kısmına “Yedek” yada “EvDizini” gibi ifadeler eklenmiş tek bir bölüm oluşturun ve gparted’dan çıkın.
  • Dosya yöneticisini açıp sda2’ye yedeklediğimiz dosyaları yeni oluşturduğumuz bölüme kopyalayın.
  • Tüm işlemler bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp Pardus kurulumuna geçin.
  • Kurulum ekranında, içinde yedeklerin bulunduğu bölümü /home olarak bağlayın ve biçimlendirMEyin.
  • Geri kalan tüm bölümleri ilgili yerlerine bağlayın ve biçimlendirin.

Bu şekildeki bir kurulumda geniş bir yedek bölümü ile dosyalarınız zarar görmeden sistem kurulumu yapabilirsiniz.
Selametle…

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.