Pardus'u USB Belleğe Nasıl Klonlarım?

Pardus’u, disk yerine USB belleğe kurdum, grub kurulumunu da yaptım gayet güzel sorunsuz çalışıyor. USB’yi başka bir bilgisayara takarak açılışını da yaptım sorun çıkmadı. USB’ye kurulum yapmak ve bir sürü ayar değişikliği, program kurulumu vs. ile uğraşmak yerine HDD üzerindeki hazır kurulumu USB bellek üzerine (grub ve açılış özelliği de dâhil) nasıl klonlarım?

1 Beğeni

Linkler işe yarayabilir;

https://www.unixmen.com/how-to-clone-an-internal-linux-partition-to-an-external-usb-disk-using-dd/

HDD 4 parçaya bölünük (partition). Bir tanesi UEFI, biri Takas Alanı, biri Pardus Sistemi ve biri de Yedek Depom. Pardus bölümünü ve grubun bulunduğu MBR’yi (boot etme özelliği de dâhil) USB belleğe klonlayacağım. Bu arada Pardus kurulu bölüm 55GB, USB belleğim 32GB.

• Clonezilla’da sanırım boyutları tutmayınca sorun çıkarıyor. Bir de boşluklar dâhil klonlama yapıyor.
  • partimage paketi Pardus depolarında bulunmuyor.
  • Diğer ikisini inceleyeyim.
  1. Bu klonlama yöntemleriyle işlemi gerçekletirsem ana bölümdeki GRUB açılış dosyaları ve BOOT etme özelliği de USB belleğe eklenmiş olur mu?

2. USB’ye Pardus kurulumu yaptıktan sonra, Pardus yüklü HDD 'Dosya Sistemi’ndeki tüm klasör ve dosyaları USB köküne kopyala-yapıştır ile kopyalasam sorun çözülür mü acaba?

Bunu çok önceden yazmıştım. Belki işinize yarar.

Çalıştırmadan önce live-config live-boot paketlerini kurmalısınız.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.