Pardusun yanına Phoenix os

Arkadaşlar benim bilgisayarımda sadece Pardus yüklü Phoenix os diye bir linux varmış pardusun yanına kurabilirmiyim kurulu pardusa zarar vermeden. (Neden Phoenix os diye soracak olursanız pubg mobil oynanabiliyormus.)

1 Beğeni

Dağıtımda, ikinci bir bölüme ya da diske kurulum adımları var ise sorunsuz kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Windows un yanına kurulum videoları YouTube da fln var 120gb ssd var bende ordan 20gb alan nasıl ayırabiliriz ?(boş kısımdan)

1 Beğeni

Windowsda bulunan disk yönetimi ile diskinizi bölümlendirip kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Windows kullanmıyorum diskimin tamamını kullanarak Pardus kurulumu yaptım.

1 Beğeni

Pardus’u Canlıda açıp GParted ile Pardus’un alanını küçültüp, kurulum menüsünde oradaki boş alanı seçebilirsiniz.

:warning: Ancak Pardus’un kurulu olduğu yeri seçmemeye dikkat edin!

Diskler uyglaması ya da sudo apt install gparted komutu ile kurulan gparted programı ile bölümleme yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Pardus canlı derken flash daki Pardus canlı kismini mi diyorsunuz yoksa drek kurulu Pardus dan mi

1 Beğeni

Kurulum medyasındaki “Pardus Çalışan” seçeneğini kast ediyorum

Normal de gparted ile yapsam olmaz mı flash da Phoenix os olucak da

1 Beğeni

İstediğiniz programı kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Disk kullanıldığı için Pardus kendi üzerinde değişiklik yapmaya izin vermez

Offff roota geçsem ?

Ne dedin? Ne rootu?.

Root hesabı kök hesabı

Root hesabına geçersem mesela /opt bile silinebilir.

1 Beğeni
  • Canlı sistem ile bölümlendirmeyi yapın ve bilgisayarı kapatın.

• Kurulum belleği olmadan bilgisayarı açın.

• Aynı belleğe istediğiniz sistemi yazdırın.

• Kurulum işine başlayın.

Gparted veya Diskler kullanabilmek için zaten kök yetkilerine sahip olmanız gerekiyor ve o durumda bile Pardus’un kurulu olduğu bölümle oynayamazsınız.

1 Beğeni

Yeni kurulum yaptıysanız, Pardus'u ikinci işletim sistemi olarak kurmak linkini inceleyerek kurulum yapın bu kurulumda bölüm ayrıma anlatılmıştır.

1 Beğeni

Yeni yapmadim kurulumu önemli dosyalarım var içinde

Pardusa birşey olmaz değil mi önemli dosyalar var

Pardus için ayırdığınız bölüm bütün dosyaların toplamından büyük olmalı. Ve dosyaların silinip silinmemesiyle veya üzerine yazılıp yazılmaması ile ilgili soru gelirse, silmemeyi ve üzerine yazılmamasını seçin. Bölümün yerini (yani başlangıç noktasını) sakın değiştirmeyin.
Emin olamıyorsanız önce dosyalarınızı yedekleyin.

Performans biraz düşük olabilir ama sanal makineye kurmayı deneyin