Parmak iz sensörü

arkadaşlar ben Dell Inspiron 5401Kulanıyorum Ben cihazım da parmak iz sensörü var windows da bunu kulan biliyorum ama Pardus da bunu kulanmıyorum budurum nasıl düzelir Realtek HD Audio ses kartı devreye giremiyor bu sorunlar nasıl giderilir ve bir eksik de e devlet neden pardus yazılım merkezin de yer almıyor neden yok togg da bile mevcutken neden pardus da e devlet entekre edilmiyor uyugulama olarak yok

1 Beğeni

E devlete bilgisayardan tarayıcı ile girildiği için uygulaması yok. Togg bir android uygulaması e devleti çalıştırıyor.

Parmak izi okuyucusu için aşağıdaki paketleri kurduktan sonra Gnome ayarlarından parmak izi eklemeyi deneyebilirsiniz:

sudo apt install fprintd libpam-fprintd

Realtek ses kartı için ise lspci -k komutunun çıktısını kopyalayıp buraya yapıştırabilir misiniz?

1 Beğeni

e devlet kesinlikle olmalı bence çünkü bizim yazılımız biz özgü şeyler de olmalı

parmak iz sensörün görmedi ayarlarda yok ben 23.1 kulanıyorum ondan mıdır acaba

1 Beğeni

Ama bilgisayar ile mobil uygulama farklı şeyler. Asıl kullanım şekli web sitesi üzerinden olduğu için bilgisayarda mobil uygulamalar gibi uygulamalar olmaz.

Mesela e ticaret sitelerinin mobilde uygulaması olur ama bilgisayarda websitesinden girilir.

Dokunmatik sensörü listede göremedim yukarıda kaldı galiba. Fareyle metni seçip sağ tıklayıp kopyala deyip buraya yapıştırabilirsiniz.

lsusb ve lspci iki ayrı ayrı komutu tek başına çalıştırıp yollarsanız o da olur.

1 Beğeni

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 8a02 (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) (rev 07)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Processor Power and Thermal Controller (rev 03)
00:0d.0 USB controller: Intel Corporation Ice Lake Thunderbolt 3 USB Controller (rev 03)
00:12.0 Serial controller: Intel Corporation Ice Lake-LP Integrated Sensor Solution (rev 30)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Ice Lake-LP USB 3.1 xHCI Host Controller (rev 30)
00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Ice Lake-LP DRAM Controller (rev 30)
00:14.3 Network controller: Intel Corporation Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi (rev 30)
00:15.0 Serial bus controller: Intel Corporation Ice Lake-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 30)
00:15.1 Serial bus controller: Intel Corporation Ice Lake-LP Serial IO I2C Controller #1 (rev 30)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Ice Lake-LP Management Engine (rev 30)
00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation Ice Lake-LP PCI Express Root Port #9 (rev 30)
00:1d.4 PCI bridge: Intel Corporation Ice Lake-LP PCIe Port (rev 30)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Ice Lake-LP LPC Controller (rev 30)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Ice Lake-LP Smart Sound Technology Audio Controller (rev 30)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Ice Lake-LP SMBus Controller (rev 30)
00:1f.5 Serial bus controller: Intel Corporation Ice Lake-LP SPI Controller (rev 30)
01:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd NVMe SSD Controller 980
02:00.0 Non-Volatile memory controller: Kingston Technology Company, Inc. Device 5017 (rev 03)

1 Beğeni

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 003: ID 0bda:5538 Realtek Semiconductor Corp. Integrated_Webcam_HD
Bus 003 Device 002: ID 27c6:538d Shenzhen Goodix Technology Co.,Ltd. FingerPrint
Bus 003 Device 004: ID 8087:0aaa Intel Corp. Bluetooth 9460/9560 Jefferson Peak (JfP)
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

1 Beğeni

Parmak izi sensörü cihazınız Shenzhen Goodix tarafından yapılmış ve firma Windows cihazlara destek veriyormuş.

Aynı problemi yaşayan başka biri de şöyle bir konu açmış: 20.04 - Goodix fingerprint driver linux? - Ask Ubuntu

Bir sürücü önerilmiş fakat bir tık yavaş çalışıyormuş. Deneyebilirsiniz. Fakat ubuntu debian ile tam uyumlu ilerlemediği için paket yüklemesinde sorun çıkması çok yüksek ihtimalle. Eğer aynı paketleri debian için bulabilirseniz o çok daha iyi olacaktır.

1 Beğeni

olmuyor arkadaşlar sürüm düşürüm ona ramen olmadı BU hatayı veriyor rulmayacak
tlp-config : Bağımlılıklar: oem-fix-misc-cnl-tlp-estar-conf ama kurulmayacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. ‘apt --fix-broken install’ komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (ya da bir çözüm belirtin).

Size önerildiği gibi uçbirimde,

sudo apt --fix-broken install

komutunu girin.

Yok arkadaşlar olmuyor

Bir de Install Hardware Probe on Linux | Flathub internet sayfasındaki hardware probe ile bilgisayarınızı taratın. Size verilen internet sayfasının adresini kopyalayıp buraya yapıştırın. Bir de böyle inceleyelim.

arkadaşlar çıktı böyle ama parmak iz sensörü sorun var

parmak iz sensörün görmüyor

Bir de çıktıyı gösteren internet sayfasını paylaşabilir misiniz?

arkadaşlar çıktı böyle ama parmak iz sensör çalışmıyor hala

Ben bilgisayarımdan uzakta olmasaydım size göstermek için kendi bilgisayarımın çıktısının internet sayfasını paylaşacaktım. Benim bilgisayarım, sizinkinden farklı, özellikleri benim forum profilimde yazıyor.

Benim öğrenmek istediğim, bu programda failed yazısına tıkladığımızda bazı bilgiler yazıyor. Diğer Gnu/Linux dağıtımlarında aynı donanım nasıl çalışıyor, çalışma durumunu vb. gösteriyor hatta bazen indirilecek sürücü paylaşılabiliyordu. Böyle indirilebilir bir sürücü bulabilir miyiz diye merak etmiştim.

Tamam, ben buldum ama Shenzhen Goodix Technology FingerPrint sadece Arch Linux tabanlı Manjaro Linux’ta çalışan sürücüyü paylaşmışlar.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.