Parolasız Giriş

Kullanıcı adı ve parola yazmadan giriş için ne yapmalıyım?

2 Beğeni

merhaba

Terminalde
su komutu ile root olup

nano /etc/lightdm/lightdm.conf

#autologin-user=
satırını
autologin-user= kullanıcı adınız şeklinde değiştirip

ctrl+x ile değişikleri kaydedip çıkış yapın.

2 Beğeni

@alitelli öneriniz çalışmamaktadır, denediniz mi?

Nano editörü yüklü olmayabilir lightdm.conf dosyasını düzenlendinizmi?

@alitelli denedim, yine kullanıcı adı ve parola sordu!

Xfce masaüstünü kullanıyorsunuz değilmi? Ayrıca istediğiniz şey başlangıçta oturumun otomatik açılması doğru anladım değilmi

Evet @alitelli lightdm.conf dosyasını düzenledim ama yine aynı…

Şifreleri kaldırma işlemi için altta belirttiğim bilgileri hatasız şekilde giriniz.

1.Terminal açıp alttaki kodlar ile öncelikle Root olup,işlemleri sırası ile uygulayınız arkadaşlar.
Root olmak altaki herhangi komutlardan birini kullanabilirsiniz.
Terminal kod:
a) su enter şifreniz enter
b) sudo su enter şifreniz enter
c) su -i enter şifreniz enter

2.Root olduktan sonra,alttaki komut ile değişiklik yapacağımız ilgili dosyayı açıyoruz,farklı txt editor kullanan var ise,orn:Mousepad,Gedit,Xed,Leafpad vb.verilen kodun başına o txt editorünün ismini tanımlasın.

Terminal kod:
mousepad /etc/sudoers

3.Açılan sayfanın en sonuna alttaki satırı ekliyoruz kullanıcı_adı sizin isminiz olacak.Ekleme işleminden sonra kaydedip çıkın.

kullanıcı_adı ALL = NOPASSWD: ALL

Örnek:
ahmet ALL = NOPASSWD: ALL

4.İşlemler sonunda alttaki kodu yapıştırıp güncelleme yapın ayarlar geçerli olsun,bilgisayarı yeniden başlatınız işlemler tamamdır.

Terminal kod:
sudo apt-get update && reboot

Artık şifresiz kullanım hazır. :slight_smile:

1 Beğeni

isterseniz şöyle yapalım

su komutuyla root yetkilerini alın

sonrasında
mousepad /etc/lightdm/lightdm.conf
komutuyla lightdm.conf dosyasını açın autologin-user satırındaki # işaretini kaldırın ve kullanıcı adınızı yazın.

autologin-user=kullanıcıadınız

ekleyin ve dosya kaydet veya ctrl + s yapıp çıkış yapın bilgisayarınızı yeniden başlatıgınızda masaustunun kullanıcı adı şifre girmeden açıldıgını göreceksiniz.

1 Beğeni

Bu şekilde parolasız giriş yapabiliyorum. iyi forumlar

@alitelli ilk yazdığın cevap sorunun çözümü. Sonraki yazdığından belli. Galiba # işareti satırın okunmamasını sağlıyor. Bahsettiğin satıra kullanıcı adımı yazıp;
# autologin-user=kullanıcıadınız
önündeki işareti kaldırdım, kullanıcı adı ve parola sormadan girdim. Teşekkür ederim.

Peki kullanıcı adı otomatik gelmesini şifreyi elle girmek istersek ne yapmalıyız ?