Parolayı bilememe sorunu

Bilgisayarıma ilk kez pardus ü bir şekilde kurdum (pardus2017) ancak en son kullanıcı adı ve parola ekranında kullanıcı adı pardus yazıyorum sikinti yok ama parola ne yazdıysam olmadı bilgisayarı açamıyorum acemi bir kullanıcı olduğum için ne yapacağımı bilemiyorum

Kurulum işleminde girmiş olduğunuz kullanıcı adını ve şifresinimi unuttunuz?
Canlı sistemde açarak Pardus’un kurulu olduğu bölüme girin ve /etc/shadow dosyasını gönderin.

Açıkcası kusura bakmayın canlı derken neyi söylediğinizi de anlayamadım ilk defa kullanacağım bu sistemi ilginiz için teşekkür ederim

Canlı sistemden kastım; bilgisayara işletim sistemini kurmadan dvd’den veya usb den direk çalışmasıdır. Sizin Pardus’u kurmak için ilk yapmış olduğunuz gibi, bilgisayarınızı usb’den veya dvd’den başlatmanızdır.

Hocam gönderinden kastınız silin demek mi?

Gönderin demek mail ile veya formdan dosyayı bize ulaştırın demek

1 Beğeni

Merhaba Kaan bey, shadow dosyasını gönderdikten sonra hash halindeki veriyi dehash yapacaksınız? Merak ettiğim için sordum.

Yeni parola oluşturup göndereceğim size. Kullanıcı parolanızı değiştireceğim.

1 Beğeni

Kurumsal olarak Pardus’a geçtiğimizi varsayarsak, BT ekibi olarak son kullanıcıya bu konuda nasıl destek verebiliriz? Her seferinde size shadow dosyasını mı göndereceğiz?

Kurumsal olarak geçtiğinizi varsayarsak, kullanıcılara zaten root parolasını vermemeniz gerekiyor. Kullanıcı şifresini kaybederse root olarak sistem açılır ve kullanıcı parolası değiştirilir.

3 Beğeni

Teşekkür ederim, haklısınız :slight_smile: