Pc açılışta işletim sistemini görmüyor

merhaba arkadaşlar önceden pc de hem windows yüklü hemde pardus yüklü iken açılışta bana seçenek sunuyordu windows 10 ve pardus diye şimdi sormuyor direk windows 10 açılıyor ben bios a yada boot a gi,rersem pardus u açabiliyorum bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba…

Merhaba.

BIOS’ta açılış sırasında GRUB ya da Pardus’un kurulu olduğu diski öncelik sırasında Windows’tan yukarı alırsanız seçenek ekranını yine göreceksiniz.

1 Beğeni

hasan bey denedim olmuyor

O zaman yeniden GRUB (önyükleyici) kurulumu yapmanız gerekebilir. USB ile Pardus’u canlı olarak açın.

Aşağıdaki kodları sırasıyla Uçbirim’de çalıştırın:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Ardından GRUB’u yeniden kuracak kurulum açılacak. Burada önerilen ayar ya da uzmanlığınıza göre gelişmiş ayarı seçebilirsiniz.

Ek: Eğer gerekli program kurulmazsa USB’ye bir Ubuntu sürümü kurarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

1 Beğeni

hasan bey komutlARDA HATA ALIYORUM…

Hata çıktılarını paylaşabilir misiniz?

Boot Repair ile sorunu çözebilirsiniz sanırım. GRUB'u silmek mümkün mü? - cuneyt.ulusoy tarafından #4 bu konuyu incelemenizi öneririm.

Selamün Aleyküm
Debian tabanlı dağıtımlar ppa sistemini desteklemez. Ppa sistemi Ubuntu tabanlı dağıtımlarda var.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.