Pc açılışta işletim sistemini görmüyor

(uğur gülbüz) #1

merhaba arkadaşlar önceden pc de hem windows yüklü hemde pardus yüklü iken açılışta bana seçenek sunuyordu windows 10 ve pardus diye şimdi sormuyor direk windows 10 açılıyor ben bios a yada boot a gi,rersem pardus u açabiliyorum bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba…

(Hasan) #2

Merhaba.

BIOS’ta açılış sırasında GRUB ya da Pardus’un kurulu olduğu diski öncelik sırasında Windows’tan yukarı alırsanız seçenek ekranını yine göreceksiniz.

(uğur gülbüz) #3

hasan bey denedim olmuyor

(Hasan) #4

O zaman yeniden GRUB (önyükleyici) kurulumu yapmanız gerekebilir. USB ile Pardus’u canlı olarak açın.

Aşağıdaki kodları sırasıyla Uçbirim’de çalıştırın:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Ardından GRUB’u yeniden kuracak kurulum açılacak. Burada önerilen ayar ya da uzmanlığınıza göre gelişmiş ayarı seçebilirsiniz.

Ek: Eğer gerekli program kurulmazsa USB’ye bir Ubuntu sürümü kurarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

(uğur gülbüz) #5

hasan bey komutlARDA HATA ALIYORUM…

(Hasan) #6

Hata çıktılarını paylaşabilir misiniz?

(Kemal Oktay Aktoğan) #7

Selamün Aleyküm
Debian tabanlı dağıtımlar ppa sistemini desteklemez. Ppa sistemi Ubuntu tabanlı dağıtımlarda var.

(Adnan Özkan) #8

Boot Repair ile sorunu çözebilirsiniz sanırım. GRUB'u silmek mümkün mü? bu konuyu incelemenizi öneririm.

(system) #9

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.