Phpmyadmin sürüm değiştirme

merhaba arkadaşlar önceden pardus kurumsal kde 3.5.10 webserverim vardı makinem arızalında yeni 17.1 sürümünü kurdum mysql apache vs hepsini kurdum site çalıştırdım ama bazı ekranları calısmıyor windowsda denedim onda eski wampserver kurdugumda calısıyor yenı wampserverda calısmıyor yani sürümle alakalı bir sorun sanırım ben sımdı pardus 17.1 de son surumleri kurdum eski sürümleri kurmam mumkunmu veya nasıl eskisini kaldırıp yenisini kurarım. foruma baktım ama bulamadım veya tekrar pardus kurumsal kde 3.5.10 kurmama gerek varmı
eski pardusumdeki sürümler bunlar
MySQL istemci sürümü: 5.5.8
PHP uzantısı: mysqli
phpMyAdmin Sürüm bilgisi: 3.3.10.5

pardus 17.1 yükledim phpmyadmin vs hepsini kurdum çalısıyor ama phpmyadmin versiyonunu 3… versiyonlarına düşürmem gerekiyor veritabnım yeni versiyonlarda çalışmıyor bu konuda acil yardıma ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz eskisini nasıl kaldırıp yenisini nerden nasıl indireceğim hakkında gercekten cok lazım benim için çok onemli teşekkürler şimdiden yardımlarınız için.

Paketler ile farklı bir MySQL versiyonu kurmayı denerseniz Pardus reposundaki mysql-common paketi büyük olasılıkla çakışmaya sebep olup hata ile sonuçlanacaktır. Ben kendi uyguladığım aşamaları yazayım. Dilerseniz faydalanabilirsiniz. Saygılarımla,

Daha önce Pardus 17 reposundaki mysql kurulumunu yaptınız ise ilk olarak;
O yüklemeye ait bütün paketleri autoremove çekerek kaldırın.
Sonra kaynak listesinde pardusa ait repoları mutlaka kapatın. apt clean çekin.

MySQL’ye ait dosya ve eklentileri kaldırdığınız için mysql user ve mysql group girdilerini de silin.
MySQL debian libaio1 paketine ihtiyaç duyar. Bunu apt ile değil de internetten .deb paketi olarak indirin ve kurulumunu gerçekleştirin.

cd /tmp/
wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/liba/libaio/libaio1_0.3.110-3_amd64.deb
sudo dpkg -i libaio1_0.3.110-3_amd64.deb

Daha sonra MySQL 5.5.58 paketini indiriyoruz.
wget https://dev.mysql.com/get/Downloads/MySQL-5.5/mysql-5.5.58-linux-glibc2.12-x86_64.tar.gz

paketi çıkartın

tar zxvf mysql-5.5.58-linux-glibc2.12-x86_64.tar.gz

çıkarttığınız paketi local altına mysql klasörüne taşıyın

sudo mv mysql-5.5.58-linux-glibc2.12-x86_64 /usr/local/mysql

Sonraki sıralı aşamalar şu şekildedir.
sudoers’te yer alan bir kullanıcı ile(ya da root ile);

mysql kullanıcı grubunu oluşturun

groupadd mysql

mysql kullanıcısını oluşturun

useradd -r -g mysql -s /bin/false mysql
cd /usr/local
cd mysql
chown -R mysql .
chgrp -R mysql .
scripts/mysql_install_db --user=mysql
chown -R root .
chown -R mysql data
bin/mysqld_safe --user=mysql &

Bu komuttan sonra MySQL çalışmaya başlar ancak mysql, mysqldump vs. komutları direkt çalıştırabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz bu programlara /usr/bin/ üzerinde sembolik linkler atamalısınız. Örneğin;
sudo ln -s /usr/local/mysql/bin/mysql /usr/bin/mysql

MySQL servisini de aktif etmek isterseniz

sudo cp support-files/my-medium.cnf /etc/my.cnf
sudo cp support-files/mysql.server /etc/init.d/mysql

Aşağıdaki iki satırdaki komutlar ile bir önceki MySQL kurulumunuzdan kalan başlatıcı yardımcı dosyası ve servis tanıtma dosyasını da silmeli ve üçüncü komut ile MySQL servisini yeniden oluşturmalısınız.

sudo rm -rf /var/lib/systemd/deb-systemd-helper-enabled/mysql.service
sudo rm -rf /etc/systemd/system/mysql.service
sudo systemctl enable mysql.service

Artık eski sürümü kullanabilirsiniz.

sudo /etc/init.d/mysql stop
sudo /etc/init.d/mysql start

(Düzeltme sebebi; typo.)