Pİl Doluluğu Neden Azalıyor

Her hafta 1,2 gibi bir oran azalıyor neden? Batarya sağlığına ters birşeyde yapmamaya çabalıyorum. Sarjda cihazı kullanmamak gibi. Bu durumu eski hâline çevirmemin bir yolu yöntemi var mıdır?

Mintte 6 saat kullanabiliyorken, Pardusta 3-4 saate kadar düştü hatta. Neden hâlâ anlamadım.
Güç tasarrufu ya da dengeli modda kullanıyorum, performans moduna sadece 1-2 saatliğine oyun test ederken geçmiştim.

@kanin Sayın İlgili,

Şuradan öğrendiğime göre powertop isimli uygulamayı dizüstü bilgisayarımıza kurarak en çok pil tüketen uygulamaları öğrenelim:

Uçbirim uygulamasını açın. (Kısayol olarak ctrl alt t)
Kurulumu:

sudo apt install powertop

Kurulumu onaylamak için e yazıp enter tuşuna basın.

Uygulamayı açmak:

sudo powertop

enter tuşuna basın. Şöyle görünüyor:

Aşağıdaki gibi bir yüzdelik sıralamayı görmek için tab tuşuna basmaya devam edip en çok kaynak tüketeni bulun. Bu programda tab tuşu ile gezebilitoruz.

Kötü (bad) olarak listelenenler kaynağınızı çok tüketiyor olabilir. Bende şöyle görünüyor:

Programı kullanılırken r tuşuna basarsanız ölçümler tekrar yapılıp sonuçları gösterilir. İşiniz biterse esc tuşuna basın ve bekleyin, tekrar uçbirime döneceksiniz.

Yine bir çözüm bulamazsanız donanımınızı taraması için sanırım Flatpak Uygulama Merkezi isimli uygulamadaydı, Hardware Probe isimli uygulamayı kurup sürücülerinizi kontrol ettirip aynı model donanımları kullananlarla kıyaslayabilirsiniz.

Ben bu kadar biliyorum.

3 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.