Port Açma ve Testi Nasıl Yapılır?

Port açmaya çalışıyorum, başka bir internet bağlantısından (o da Pardus) benim bilgisayara erişilmesini, veri transferi yahut oyunlar için port açmak istiyorum. (Kısaca, port mevzûnu kavramak istiyorum.) Ancak açık portları gösteren sitelere baktığımda ise hiçbir portun açık olmadığını görüyorum.

Şimdiye kadar bunları kullandım (işlerde epey karıştı.):

sudo ufw allow 14145/udp
sudo ufw allow 14145/tcp

sudo ssh -R 14145:localhost:14145 kaninos@pardus
ve şunları;
sudo iptables -I INPUT -p tcp --dport 14145 -j ACCEPT
sudo iptables -I OUTPUT -p udp --dport 14145 -j ACCEPT

sudo iptables -I INPUT -p tcp --dport 14145 -j ACCEPT
sudo iptables -I OUTPUT -p udp --dport 14145 -j ACCEPT

gibi ve bir çok şey kurup kaldırdım. Ama sorun değil, denemeden öğrenemem :slight_smile:

Ancak hiçbiri işe yaramadı. Hâlâ port test sitelerinde port kapalı görülüyor, sadece bu da değil; 21,22,50,80… tüm portlar kapalı. Modemden (sanırsam) her şeyi yaptım. Sorunun nerede olduğunu nasıl anlayabilirim? Modemden mi, bilgisayardan mı?

İnternet tarayıcınız ile debian port komutları diye bir aratma yaptıysanız illahi birisinin hazırladığı kılavuz sizi yönlendirecektir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

@Ismail-Emre-Arikan son yaptığım testte yerel ağda port açıldığını farkettim. İkinci cihaz bağlanabiliyordu porta. Ancak genel olarak maalesef açamadım. Bu durumda sanırım sorun işletim sisteminden değil modem ayarlarından onun üzerine düşeceğim inşallah.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.