PostgreSQL Kurdum ancak 5432 Port Hatası Aldım

Merhaba,

Pardus GNOME 23.1 kullanıyorum, pgadmin4 kurdum ancak veritabanı sunucusu kurarken aşağıdaki hatayı alıyorum:

“Unable to connect to server: connection failed: :1), port 5432 failed: Connection refused Is the server running on that host and accepting TCP/IP connections? connection to server at “localhost” (127.0.0.1), port 5432 failed: Connection refused Is the server running on that host and accepting TCP/IP connections?”

İnternetteki çözümleri inceledim ancak pgadmin için 5432 portunu açmayı başaramadım. Yardımcı olur musunuz?

Postgresql’i depodan mı kurdunuz? depodan kurduysanız terminalden;

1. sudo passwd postgres girin ve şifreyi postgres yapın.
  2. su - postgres komutunu girin
  3. psql -c "ALTER USER postgres WITH PASSWORD 'postgres';" komutunu girin

şimdi bilgisayarınızda ,

/etc/postgresql/15/main/pg_hba.conf dosyasını yetkili olarak açıp postgres kullanıcısına localhost bağlantılarına izin verelim…

1. sudo nano /etc/postgresql/15/main/pg_hba.conf
    Bu adımda aşağıdaki resimde işaretli alanları resimdeki gibi trust yapalım ve kaydedip kapatalım.

1. postgresql servisini yeniden başlatalım systemctl restart postgresql

Test edip gözlemleyelim.

1 Beğeni

Pgadmin sildim ve Depo’dan tekrar kurdum:

Buradan kurulumu yaptım ancak doğru yerdir diye umuyorum.

sudo passwd postgres yazdığım zaman aşağıdaki uyarıyı veriyor:

Bir şeyi yanlış mı yapıyorum?

Destek için teşekkür ederim :slight_smile: .

Bu rehberi takip edebilirsiniz: How to Install PostgreSQL on Debian 12: A Step-by-Step Tutorial

İlk 3 adımı tamamladıktan sonra Depo’dan tekrar kurulum yaptım ve bağlanabildim.
Bağlantıda How to Install PostgreSQL on Debian 12: A Step-by-Step Tutorial arayüz üzerinden göstermediği için devam edemedim ama sorunum çözüldü.
Teşekkürler.