PPA ekleme hatası

Herkese Merhabalar

Uzun yıllardır linux kullanıcısı olmama rağmen Pardus’u ilk kez kullanmak üzere kurulum yaptım ve konsoldan ppa yüklemek istedim Ancak defalarca denememe karşın sürekli aşağıdaki hatayı alıyorum. İlk önce benden dirmngr 'yi kurmamı istedi. Kurulumu yaptıktan sonra aşağıdaki hatayı verdi. Sorunu nasıl çözeceğime yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu yüzden Pardus’dan vazgeçmek istemiyorum. Kurulumda hata yaptığımı düşünerek sistemi üç kez kurdum. Sonuç değişmedi.

gpg: keybox ‘/tmp/tmp43j6n1y_/pubring.gpg’ created
key C2518248EEA14886:
14 signatures not checked due to missing keys
gpg: /tmp/tmp43j6n1y_/trustdb.gpg: trustdb created
gpg: key C2518248EEA14886: public key “Launchpad VLC” imported
gpg: no ultimately trusted keys found
gpg: Total number processed: 1
gpg: imported: 1
gpg: no valid OpenPGP data found.

Oğuz hocam debianlarda ppa desteği yoktur. Ubuntu desteli linux dağıtımlarında vardır. Pardus debian temelini aldığı icin calışmaması doğaldır.

Selamün Aleyküm
Hocam ben de öyle biliyordum ama PPA desteği var. Lâkin gpg anahtarlarını çekeceği sunucuyu parametre ile belirtmek gerekiyor. Yoksa @ogvzoztvrk beyin yaşadığı, doğrulama sorunu çıkıyor.

İlgili parametrenin yazılmış olduğu komutu tam hatırlamıyorum. Bulabilirsem biiznillah yazarım.

aleyküm selam
Kemal hocam benim bildiğim şöyle var source.list dosyasına “ppa” kaynak addresini eklenemen gerekiyor. yani ubuntu da ekli olarak geliyor bunu bizim kendimiz manual olarak eklememiz gerekiyor, anladığım kadarıyla burada da key bulamamasın nedenide bu olmalı, ben şahsen eklenmesini tercih etmiyorum cünkü bana pek güvenli gelmiyor hepsi değil ama : Debian - PPA SUPPORT! (kind of) MUST WATCH! - YouTube

PPA ekleme ile ilgli böyle Kali Linux ve Debian'a PPA Kaynaklarını Ekleme - Alpin'den bir yazı var. Deneme imkanım olmadı, incelerseniz belki işinize yarar.

source.list dosyası ile ilgili de sanırım trusted listesine eklenmesi gerekiyor. Daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar umarım.

Teşekkür ederim Allah razı olsun. source.list ve trusted listelerine de elle ekledim ama yine hata verdi. Ben de bu arada araştırmaya devam ettim ve Tanju beyin söylediği gibi debian’dan dolayı olmadığına inandım. Sanırım y-ppa-manager uygulaması bu sorunu çözüyormuş fix gpg errors seçeneği varmış ama henüz denemedim. Allah’a amanet olun

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.