Profile dosyasının içeriğini değiştirme

Merhaba, linux’ta henüz çok yeniyim. Ekran çözünürlüğümü ayarlamak için Etc/profile dosyasının içeriğini değiştirmek istiyorum ancak yetki sorunu yüzünden değiştiremiyorum. profile dosyasının güvenlik ayarlarını nasıl değiştirebilirim? Teşekkürler.

sudo nano /etc/profile olarak deneyebilirmisin

Merhaba, ekran çözünülüğünü değiştirmek için bu şekilde uğraşmanıza gerek olmaması gerekiyor. Hangi Pardus sürümünü ve hangi masaüstü ortamını (XFCE, GNOME, …) kullandığınızı söyleyebilir misiniz?

Farklı masaüstü ortamlarında ekran çözünürlüğünü değiştirme aşağıdaki sayfada anlatılmış, oradan faydalanabilirsiniz.

https://genuine-lamps.com/tr/linux/4922-how-to-manage-monitor-resolutions-on-linux.html

2 Beğeni

Selamun Aleyküm, daha yeni bu sabah ekran çözünürlüğünü manuel ayarlamam gerektiği için aşağıdaki yöntemi uyguladım. Başarılı oldu. Deneyin isterseniz

Ben aşağıdaki gibi uygulama yaptım, ilk satırdaki kodun çıktısının bir kısmını bir sonrakinde kullanacaksınız dikkat ediniz.

cvt 1280 1024
xrandr --newmode “1280x1024” 91.25 1024 1088 1192 1360 1080 1083 1093 1120 -hsync +vsync
xrandr --addmode VGA-1 1280x1024
xrandr --output VGA-1 --mode 1280x1024
2 Beğeni

Bu bir komut satırı mı? Nereye yazmam gerekiyor?

Pardus sitesinden son sürümü indirdim ve virtualbox üzerine kurdum. Pardusta varsayılan olarak gelen çözünürlükler içerisinde 1920x1080 görünmüyor.
How to set a Custom Screen Resolution in Linux - YouTube bu videoda anlatılanları yapmaya çalışıyorum.

Teşekkürler, bunu yaptım ancak bilgisayarı yeniden başlatınca bilgiler silindi. Bilgilerin silinmemesi için profile dosyasına yazmam gerekiyormuş ama bir türlü dosyanın içeriğini değiştiremedim.

Anladım. Öyleyse @bilasdem 'in dediğini deneyebilirsiniz.

Uygulamalardan Uçbirim’i açın.
Pardus GNOME sürümünü kullanıyorsanız
sudo gedit /etc/profile

Pardus XFCE sürümünü kullanıyorsanız
sudo mousepad /etc/profile

komutunu çalıştırın. Sizden şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girince metin editörü açılacak. İstediğiniz değişiklikleri yapıp kaydedebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. İşlem başarılı oldu.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.