Program Yükleme, (GitHub), (Kişiselleştirme)

Merhaba
Ben yeni bir Pardus kullanıcısıyım. Öğrenmek amacıyla dün yükledim.

 1. İlk işim Mozilla FireFox’tan kurtulup Chromium yükledim. Fakat baktım ki bunda “simge durumunda küçültme” ve “ekranı kapla” butonları yok sadece kapat tuşu var. Mecburen allem ettim, kallem ettim Chrome’u yükledim. Terminalde şifre istiyor yazıyorum yazıyorum yazılmıyor. (meğer heralde yazdığın şifre görünmüyor başka bir videoda öyle gördüm) Fakat gel gör ki bi hata oluştu heralde ki varsayılan tarayıcı değilmiş. Ayarla diyor, Windowstaki gibi .exe’sini c:'den girip seçemiyorum. Neyse Chrome açılınca “varsayılan olarak ayarla” diyor ama “ayarla” dememe rağmen her açtığımda aynı uyarıyı veriyor. Soru şu: Varsayılan programları nasıl seçeriz/ayarlarız?

 2. Neyse dedim sonra hallederim. Dikkatimi ilk çeken şeylerden biri de windosta youtube’a girdiğimde izlediğim 480p 720p videolar linux sistemlerde daha kötü görünüyor olmasıydı. İllaki 1080p yapmam gerekiyordu videolardaki yazıları rahat okuyabilmek için. Bunun driver ile ilgili olabileceğini düşünerek NVIDIA GeForce 310M bulup indirdim. Fakat (.run) uzantılı olup bir türlü yükleyemedim. Elimden geldiğince kendim halletmeye çalışıyorum, milleti kendi problemlerimle meşgul etmeyeyim diyerekten…
  Sorum şu: Bu sorunu adım adım nasıl aşarım/yüklerim? Biri bana yardımcı olabilir mi?

 3. Dedim bu tip sıkıntıları destan gibi yazıp anlatmayayım. Ekran görüntüsü olarak alayım, bunu da .Gif olarak alayım ki hem siteye attığımda fala yer tutmaz hem de yardım edecekler için veya benzer sorun yaşayanlar için görsel kaynak oluşturur. Bunun için program aradım. Mağazada Kazam var ama .Gif kaydı yapmıyor. Neyse internette “Peek” diye bir program buldum ama GitHub diye bir sitede buldum.Meğer millet burada yardımlaşa program yazıyormuş heralde… Clone or Download butonu vardı, bastım indirdim. Bir de ne göreyim. Zip. Bi açtım içinde bi dolu dosya…
  Sorum şu: Acaba ben bunu nasıl kullanacağım? Windows’taki gibi C:'ye gidip portable program gibi falan mı kullanacağım anlamadım gitti… :sweat_smile:

 4. Tasarımda gereksiz yada yersiz bulduğum bazı şeyler var. Mesela başlat tuşuna bastığımızda tepede oturum sahibinini ismi yazıyor. Kimsenin ilgilenmedi bir durum bence. Bunu en son win 10 göz önünden aldı biliyorsunuzdur, kapat, yeniden başlat butonlarını hepsini başlat menüsünün solunda sakladı. isteyen oradan ulaşabiliyor.
  Soru şu: Bu kısmı değiştimem için kod mu bilmem lazım? Değilse nasıl yaparım? Benim yapabileceğim birşey değilse tasarımcılara tavsiye niteliğinde olsun.

Aslında Pardus, denildiği gibi genel kullanıcının tüm ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde ve kullanışlı. Fakat gördüğüm kadarıyla dünya çapında dikkat çekici nitelikte değil. Burada benim düşüncem biraz daha kullanıcıların gikkatini celp eden ufak tefek detaylar tercih edilebilirliği artırabilir diye düşünüyorum. Belki vardır henüz bilmiyorum ama klavye kısayolları bunun için güzel bir örnek olabilir. Mesela win+f tuşu ile varsayılan tarayıcıda arama yada adres çubuğu gibi bir kısayol eklenebilir. Masaüstüne direk geçiş yapmak için win+d veya klavyedeki windows ile uyumlu olup linux sistemlerde çalışmayan boş kaldığını düşündüğüm tuşlara kısayol eklenebilir diye düşünüyorum. Mesela Elemantary OS’ta dikkat çeken bir özellik boş masaüstü. Bu benim çok hoşuma gitmişti. Bu da isteyenler için bir düzenleme olabilir. İsteyen masaüstünü kitler, isteyen masaüstünü kullanabilir. Veya androidlerdeki ya da sadece gnom desktoplarda mı var bilmiyorum ama 4-5 ekran olmasa da Pradus’a özel 2 ekranlı biri Elemantay os’taki gibi kitli bir Main ekran diğeri de dosya ekleyebildiğimiz bir ekran olabilir. Bu tip ufak tefek son kullanıcılara, gündelik kullanıcılara hitap eden görsel güzellikler Pardus’un popülerliğini artırabilir diye düşünüyorum. İlerleyen zaman içerisinde kendim yapabildiğim kadar kişiselleştirmek istiyorum… Güzel olursa burada da paylaşmak isterim.
Pardus ekibinin de işi zor, Allah kolaylık versin. Microsoft’ta, Apple’da ya da Ubuntu’da yüzlerce, binlerce çalışan var. Pardus ekibi tam olarak kaç kişi bilmiyorum ama kamu destekli bir proje olduğundan en fazla 50-100 kişi olduğunu düşünüyorum. Belki de YÖK ve Pardus arasında ortaklaşa bir oluşuma gidilip bilgisayar mühendisliği bölümlerinde öğrencilere burs verilerek bir şeyler yapılabilir. Hatta liselerde Anadolu Liseleri niteliğinde Linux Liseleri kurulsa yeridir bence. Her şehirde olmasa bile büyük şehirlerde birer tane olsa yeter. Ki çocuklar mühendislik fakültelerine geçtiğinde daha verimli çalışabilsinler. Bir yazım dilini üniversitede değil lisede öğrenirse üniversiteye geldiğinde üstüne bir şeyler katabilir. Çünkü öyle görünüyor ki ileride dünyada en çok kullanılan işletim sistemi linux olacak. Microsoft ve Google kendi linux çalışmalarını başlatmış ve bunların parzalama imkanları daha elverişli.Çünkü pazar bunların elinde… Tabi bunlar kendi düşüncelerim. Belki de işin iç yüzü daha farklıdır. Dışarıdan benim gördüğüm gibi değildir…

Neyse yardımcı olacaklar için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. :slight_smile:
Konuyu ve başlığı yanlış yere açtıysam affola…

 1. Normalde Chrome’un ayarlayabilmesi gerek. El ile yapmak için:
  Pardus İkonu (Uygulamalar Menüsü) > Tercih Edilen Uygulamalar > İnternet Tarayıcısı
 2. Bir videoyu 1080p izleyebiliyorsanız driver sorununuz yok demektir (Linux dağıtımları sizin için kurulum esnasında temel driverları otomatik olarak kuruyor zaten).
  Videolar kötü görünüyor derken kastınız nedir? Videoya sağ tıklayıp meraklısı için istatistikler seçeneğinden oynayan video hakkında bilgi alabilirsiniz.
  Ayrıca .run dosyalarını çalıştırmak için: '.run uzantılı program yükleme' için arama sonuçları - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM (Bir sorununuz olduğunda önce arama yapın, bulamazsanız konu açın.)
 3. Ekran kaydı için Simple Screen Recorder’i deneyin. sudo apt install simplescreenrecorder
 4. Masaüstü ortamı açık kaynak olarak geliştirilen XFCE ortamıdır. Eğer masaüstü ortamına bir katkıda bulunmak istiyorsanız programlama bilmeniz ve ortamın internetteki kaynak kodlarını indirip, üzerinde değişiklik yapmanız gerek.
  Fakat bir çok değişiklik programlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan farklı araçlar ile yapılabiliyor. Forumda ve İnternette araştırınız.
4 Beğeni

Öncelikle teşekkür ederim.

 1. Chrome kısmını hallettim. Sanırım yükleme hatası olmuş. Nasıl düzelttiğimi bilmiyorum ama hallettim. :sweat_smile:
 2. Temel driverları otomatik olarak kuruyor demişsiniz. O konuyu kapattım o halde. Ama ben bunun nerede ve hangi sürüm olduğunu nal öğrenebilirim?
 3. Simple Screen Recoder’i kurdum. Ama gif kayıt yapamadım. Fakat anlamadığım bir konu var ki bi komutla nu program nereden yüklendi bilgisayarıma? Mantığını anlamak için soruyorum.
 4. Masaüstü ortamını kişiselleştirebilecek yaşı geçtim artık. Çok istedim bilgisayar mühendisliği okumak ama nasip siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler oldu… :slight_smile:
  Teşekkürler tekrardan…

3.Linuxta yazılımların yüklendiği her dağıtımın kendi deposu olur. Bizim için konuşmak gerekirse uygulamalar yüklenmeye hazırlanarak depoya yükleniyor. Biz de sudo apt install program_adi komutu ile bu depodaki programları yükleyebiliyoruz.

Aynı şekilde depodan yüklediğimiz uygulamaların yeni sürümleri geldiğinde güncelleyebiliyoruz.
sudo apt update ile depodaki uygulama listesini bilgisayarımıza indiriyor, sudo apt upgrade ile de yeni sürümü gelen program varsa güncelliyoruz.

2 Beğeni

Aslında sizin kullandığınız amaca hizmet eden siteler var, illa gife çevirmenize gerek yok. Video olarak da yükleyebilirsiniz.

Hatta tinypic.com bile video uploadı kabul ediyormuş.

2 Beğeni

Anladım. Pardus’u yüklerken çıkmıştı. http://depo.pardus.org.tr/ adresini otomatik olarak vermişti. Peki Pardus’un değil de mesela Ubuntu’nun depo adresini yazsak (orada daha fazla uygulama olabileceğini düşündüğümden) olur mu? :thinking:

Bir de biz bu depolarda hangi uygulamaların olduğunu görebiliyor muyuz acaba? Siteye girdim birşey anlamadım… :sweat_smile:

 1. Sistem stabil olmaz, dağıtımın adresini kullanın. Pardus deposunda olmayan uygulamaları da genelde ppa ile ekleyebiliyorsunuz.
 2. apt search kelime ile arama yapabilirsiniz.
  Bütün paketleri görmek için apt search .

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.