Proteus Benzeri KTechLab Programı

Selamun aleyküm.
Elektrik ve ağırlıklı olarak elektronik simülasyon programı olan KTechLab programını Pardus 17.4’te kaynak kodlardan derledim. Derlemede sudo make install komutu yerine sudo checkinstall komutunu kullandım ve sonuç olarak deb uzantılı kurulum paketi meydana çıktı. Tabi daha önceden checkinstall kurmuştum. Programı yüklemek için ilk önce şu bağımlılıkları kurunuz. Bunun için Uçbirim Öykünücüsü’nde

sudo apt-get install git kdelibs5-dev kdevplatform-dev qt4-dev-tools cmake libglib2.0-dev

ve

sudo apt-get install gpsim picprog

komutlarını giriniz. Şifreniz bilgisayarı kurarken oluşturduğunuz yönetici (root) şifrenizdir. Paketler oldukça fazla olduğundan indirilmesi ve kurulması epey zaman alıyor. Sabırla bekleyiniz. Muhtemelen bazı paketler fazladan kuruluyor. Önemli değil, bu paketler özellikle derlemelerde lazım oluyor. Hazırladığım deb uzantılı paketi

adresinden indiriniz. İndirilenler klasöründe fare işaretçisi boş bir yerdeyken sağ tıklayıp, Burada Terminal Aç’a tıklayıp,

sudo dpkg -i ktechlab-0.3_20190529-1_amd64.deb

komutunu giriniz. Yine şifrenizi giriniz. İşlem bitince programın kurulumu tamamlanmış olacaktır. Kullanımı ile ilgili bir video çektim. Videoda hazır bir örneğin benzetimini yaptım.

Hayırlı çalışmalar dilerim.

4 Beğeni

Çok faydalı bir bilgi teşekkürler. Mutlaka deneyeceğim. Sonuçları deneyince yazarım.

Teşekkür ederiz. Lazımdı bu program

Proteus benzeri bir başka program olan SimulIDE programının indirilmesi ve çalıştırılması ile ilgili bir video çektim. KtechLab kurduktan sonra bu videodaki işlemleri yaptığımda program çalıştı. SimulIDE programında Arduino benzetimi de yapılabilmekte ancak, simülasyonların kalitesi daha düşük gibi duruyor.

Musa Ortagedik Bey ve Batuhan Bey bir şey değil.
Hayırlı çalışmalar dilerim.

1 Beğeni

Ben bu KTechLab uygulumasına sevdim kurup deneyeceğim.
Yanlız bu Türkçe desteği var mı :question:

KTechLab programının sadece İngilizce desteği var.

Teşekkür ederim İbrahim bay

İlhami hocam elinize emeğinize sağlık. Elektrik elektronik mühendisliği için pırlanta gibi bilgi ve tecrübeler bunlar.

Saygılar

Merhaba bilgilendirme için teşekkürler. Ben dün biraz uğraş neticesinde Eagle programını kurmayı başardım. Genel olarak çoğu firmanın ve kulannıcının tercihi bu program. İnsanların genele alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyorsa bu detayı vereyim dedim.İyi forumlar

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.