Python da CSS kullanma

Merhaba Python ile linux proğramanın yoğun şekilde yapıldığını biliyoruz. Fakat Python aslı itibariyle sadece ana hikayeye odaklanır bunun içinde modülleri kullandığını biliyoruz.
Ben bundan yaklaşık 6 ay önce Python ile CSS kullanarak proğram geliştirme görmüştüm o zamanlar Python diline yeni başlamıştım. Şimdi ise çat pat biliyorum.
Burada o zamanlar CSS kullanarak arayüz geliştirmeyi görmüştüm.
Python CSS kullanarak arayüz geliştirmeyle ilgili makaleyi bilen paylaşırsa yada yardımcı olursa sevinirim.
Özelliklede SASS veya Less burada işe yarar mı merak ediyorum.
Not; Kesinlikle web proğramlamadan bahsetmiyorum.

CSS kullanılarak Python ile arayüz geliştirme kavramını hayatımda ilk kez duydum. Sormadan edemedim XML olmasın? CSS olduğuna emin misiniz?

Pyqt5 ile dolaylı olarak css kullanılır. Hani buna kadar css denir orası tartışılır.
Ama ben gördüğüme eminim

Doğrudur bilmiyorum.

Belki CSS’e benzer yapı olarak aşağıdaki bağlantıyı görmüşsünüzdür daha önce. İyi çalışmalar

https://doc.qt.io/qtforpython-6/overviews/stylesheet-examples.html

Selamunaleyküm hocam
css kullanamak direk python değil de kullanılan arayüz kütüphanesi ile alakalı. dedğiniz gibi qt içine bazı elementlerin görünümünü değiştirmek için css komutlarını kullanılıyor. Gtk için de widgetlar için css kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

CSS stillendirme için kullanılan bir dil. Hem GTK hem Qt ile yazılmış programlarda CSS stili bir stillendirme mevcut.

Zaten eski GTK3 masaüstü temaları hep css stillendirmeler şeklindedir.

Programatik işler için örneğin (bir butona basıldığında bir işlem gerçekleşmesi) bir programlama diline ihtiyacınız var. Python bunlardan biri. C, Rust, Python ve sair pek çok dil ile masaüstü programı geliştirip ardından CSS ile stillendirebilirsiniz.

1 Beğeni

Gtk3 kullanarak mı? Yoksa bir modül var mı?

Aleykümselam Kardeşim

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.