Python ile grafik çizdirme

Selamün Aleyküm.

Python 3 ile grafik çizdirmek istiyorum. Python3 çalışıyor. “matplotlib” kurulumu yaptım. Python3 programım aşagıdadır:

import matplotlib as plt

x = [-1 + i*0.2 for i in range(11)]
y = [a**2 for a in x]

plt.plot(x, y)
plt.savefig(‘grafik.png’)
plt.show()

programı çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı veriyor

Traceback (most recent call last):
File “/home/cemal/Beyaz/Python-3.10.1/deneme/den4.py”, line 2, in
import matplotlib as plt
ModuleNotFoundError: No module named ‘matplotlib’

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Cemal Ayhan

1 Beğeni

Aşağıdaki şekilde yapabilirsin.
Image 1

3 Beğeni

Merhaba!

matplotlib kurmanız gerekiyor ve bunun için birden fazla yöntem var. Aklıma hemen gelenler şöyle:

1. Pardus paketi kurarsanız, sistemdeki diğer kullanıcılar da faydalanabilir ve güncellemeler, Pardus paketi güncellendiğinde otomatik olarak yüklenir. Farklı uygulamalar farklı modül versiyonlarına ihtiyaç duyabilir, dolayısıyla sorun çıkartma olasılığı, çok küçük olsa da, var.
  2. pip ile kendi kullanıcı hesabınıza kurabilirsiniz. Bu durumda sadece siz kullanabilirsiniz ve güncelleme yapma yada yapmama kararı da sizde olur. Farklı uygulamalar farklı modül versiyonlarına ihtiyaç duyabilir, dolayısıyla sorun çıkartma olasılığı, çok küçük olsa da, var.
  3. virtualenv/pipenv gibi bir sanal ortama kurup bir yada bir grup uygulamanın kullanımına açabilirsiniz. Bence bu en “temiz” yöntem. Önceki yöntemlerin her ikisine ek olarak da yapılabilir, ama o zaman kafanız karışabilir. Her uygulamanın kendi izole ortamına uygulamanın ihtiyaç duyduğu modül versiyonları kurulacağı için versiyon uyuşmazlığı sorunları çıkartmaz.
  4. conda ile kurmak. Bu yöntemi küçük uygulamalar için tavsiye etmiyorum.

Birinci yöntem için:
sudo apt update && sudo apt install matplotlib yapmanız yeterli olacak.

İkinci yöntem için:
pip install -U --user matplotlib

Üçüncü yöntem için, çok karıştırmadan:
pip install -U --user pipx ile pipx kurun ve ardından:
pipx install virtualenv ile virtualenv, ardından da:
virtualenv ~/grafik ile sanal ortamı oluşturun. Bu işlem bitince:
. ~/grafik/bin/activate yazıp çalıştırın. İşlemden sonra prompt değişecek ve başına (grafik) gelecek. Son olarak da:
pip install matplotlib ile modulü kurabilirsiniz. Ardından uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

Şimdi YouTube’da aradım ve şunu gördüm. Tamamını izlemedim, ancak atlayarak izlediğim kadarıyla oldukça eğitici bir içerik.

Kolay gelsin!

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.