Python Modüllerini Pycharmda Nasıl kullanırım

Merhaba hocalarım Pardus mağazadan Pycharm’ı yükledim.
Python 2.7 ve 3.5 yüklü olarak geldiği için Pycharm projede oluşturduğu kütüphaneye hangisini import edecek derken baktım 3.5’in Lib’ini almış. Tam benim istediğimde oydu ancak pythona modül yükleyince örneğin PyQt5, Pycharm modülü tanımıyor zaten yükledikten sonra yeni proje oluşturuyorum kütüphanede yok.Görseli paylaştım.
Sırasıyla terminale girdiğim kodlar
sudo apt-get install python3-pip
sudo apt-get install python3-pyqt5
bunlar olmadı şunlarıda yazdım
```
pip3 install --user pyqt5
sudo apt-get install python3-pyqt5
sudo apt-get install pyqt5-dev-tools
sudo apt-get install qttools5-dev-tools

terminal kodlarında hiç hata almadım başarılı yüklendi. Ama neden hala bu modülü Pycharmda kullanamıyorum onu anlayamadım.

1 Beğeni

Sinan Bey iyi günler.

How do I import modules in pycharm? şuradaki başlığa benziyor sanki sorunuz.

1 Beğeni

pycharm içinde bulunan terminalden ya da proje dizininde açacağınız terminal ile aşağıdaki şekilde projenize python paketlerini dahil edebilirsiniz.

pip3 install PyQt5

eğer python3 değil python2 kullanıyorsanız pip3 yerine pip yazmalısınız.

pip paketlerini şuradan inceleyebilirsiniz: https://pypi.org/
eğer pip kurulu değilse kurulumunu da buradan inceleyebilirsiniz: https://www.arkkod.com/python-pip-nedir-nasil-kullanilir/

2 Beğeni

Çok teşekkürler sorun çözüldü

2 Beğeni

Pycharm içerisindeki kütüphaneden pip ve setuptools güncellemeriyle beraber bütün modüller el ile kurulabiliyormuş ancak araştırdığım kadarıyla 2018 versiyonunda bir hata veriyormuş o hatayı bende aldım.
2019.1 versiyonunda herhangi bir hata almadan bütün modüller pycharm içerisinden elle kuruluyor bende öyle yaptım.
2019.1 versiyonunu resmi siteden .tar.gz olarak indirdim ve zipten çıkardım.
program dosyaları içerisindeki “bin” klasörü içerisinde termimani açıp;
./pycharm.sh komutuyla pycharmı çalıştırmaktayım.
Henüz Pardusta çok yeni olduğum için anlamakta da çok zorluk çekiyorum
programın kısayolunu nasıl oluşturabilirim veya .tar.gz olarak inince nasıl yüklenir?
.deb olarak dpkg ile denediğimde başarılı bir şekilde kurulmuş görünmüştü ama programı bilgisayarımda bulamadım. Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.