Python Terhis, Tezkere, Şafak Hesaplama

Arkadaşlar merhaba, bir süredir python derslerine başladım.

İlk projem ise yeni (6 aylık) askerlik sistemine göre terhis hesaplama uygulaması yapmak oldu. (Python 3x ile kodlanmıştır)

Python ile çalışacak arkadaşlara örnek olması açısından kodlar içine yorum satırını bol bol kullanarak yeterince açıklayıcı olmaya çalıştım.

https://github.com/tvardar/TerhisHesapla adresinden github üzerinden açık olarak indirip, kullanabilir, değiştirebilir, dağıtabilir, geliştirebilirsiniz.


Gelelim mantığına;

Askerlik süresi 6 ay ama 180 gün değil. Çünkü bazı aylar 30,31,28/29 gün çekmekte. Bu yüzden 180- 181 - 182 vb. değişik süreler tutmakta. Bu da kişinin sevk tarihi (askerlik hizmetinin başladığı tarih ile alakalı)

Bunun haricinde askerlik başladıktan sonra, norma bitiş süresini uzatan "Geç katılış, ceza, 6 günden fazla rapor alınması) günlerin ve süreyi kısaltan (kullanılmamış izin, yol izni, erken terhis) günlerin hesaplanarak 6 aylık süreye ve ayların kaç gün olduğunu dikkate alarak ayarlanması gerekmekteydi.

Bunların hepsi mantıksal olarak tam ve doğru olarak kodlanıp çalıştırıldıktan sonra ekstra olarak, kullanıcıya şu ana kadar xx gün askerlik yaptın, terhisine xx gün kaldı, toplam askerlik yapacağın gün sayısı xx şeklinde bildirimler de ayarlandı.

Umarım python ile çalışmaya başlayacak arkadaşlara türkçe bir kaynak olarak faydalı olur.

  • Program konsol uygulamasıdır, sonra ki aşamalarda vakit bulursam PyQt5 ile de gui tasarlayıp yayınlamaya çalışırım. Ya da gui tasarımı yapmak iseyen arkadaşlar var ise beraber de çalışabiliriz.

*Sizlerinde python örnekleri var ise buradan türkçe bir kaynak olarak yayınlayıp “Bilgi Paylaştıkça Çoğalır” mantığı ile paylaşımlarınızı takip etmeyi isterim.

6 Beğeni
© 2019 TÜBİTAK