Python Terhis, Tezkere, Şafak Hesaplama

Arkadaşlar merhaba, bir süredir python derslerine başladım.

İlk projem ise yeni (6 aylık) askerlik sistemine göre terhis hesaplama uygulaması yapmak oldu. (Python 3x ile kodlanmıştır)

Python ile çalışacak arkadaşlara örnek olması açısından kodlar içine yorum satırını bol bol kullanarak yeterince açıklayıcı olmaya çalıştım.

https://github.com/tvardar/TerhisHesapla adresinden github üzerinden açık olarak indirip, kullanabilir, değiştirebilir, dağıtabilir, geliştirebilirsiniz.

Gelelim mantığına;

Askerlik süresi 6 ay ama 180 gün değil. Çünkü bazı aylar 30,31,28/29 gün çekmekte. Bu yüzden 180- 181 - 182 vb. değişik süreler tutmakta. Bu da kişinin sevk tarihi (askerlik hizmetinin başladığı tarih ile alakalı)

Bunun haricinde askerlik başladıktan sonra, norma bitiş süresini uzatan "Geç katılış, ceza, 6 günden fazla rapor alınması) günlerin ve süreyi kısaltan (kullanılmamış izin, yol izni, erken terhis) günlerin hesaplanarak 6 aylık süreye ve ayların kaç gün olduğunu dikkate alarak ayarlanması gerekmekteydi.

Bunların hepsi mantıksal olarak tam ve doğru olarak kodlanıp çalıştırıldıktan sonra ekstra olarak, kullanıcıya şu ana kadar xx gün askerlik yaptın, terhisine xx gün kaldı, toplam askerlik yapacağın gün sayısı xx şeklinde bildirimler de ayarlandı.

Umarım python ile çalışmaya başlayacak arkadaşlara türkçe bir kaynak olarak faydalı olur.

• Program konsol uygulamasıdır, sonra ki aşamalarda vakit bulursam PyQt5 ile de gui tasarlayıp yayınlamaya çalışırım. Ya da gui tasarımı yapmak iseyen arkadaşlar var ise beraber de çalışabiliriz.

*Sizlerinde python örnekleri var ise buradan türkçe bir kaynak olarak yayınlayıp “Bilgi Paylaştıkça Çoğalır” mantığı ile paylaşımlarınızı takip etmeyi isterim.

13 Beğeni

Yazdığınız kod çok temiz ve güzel olmuş.
Ellerinize sağlık.
Ayrıca eklemiş olduğunuz yorum satırları pythonu sadece syntax olarak bilen birine birkaç komutu öğretebilir. Tam bir eğitim materyali olma niteliğinde.

2 Beğeni

Merhaba. Programınızı çalıştırmak istedim. Ancak şöyle bir hata alıyorum. Python sürümüm 3.8.3DeepinEkranGörüntüsü_deepin-terminal_20200705183256

Sisteminizde datedelta modülünün yüklü olmadığını söylüyor.
pip install datedelta
ile yükleyebilirsiniz.

Eğer sisteminizde pip de kurulu değilse
sudo apt-get install python3-pip
ile kurabilirsiniz.

1 Beğeni

DeepinEkranGörüntüsü_deepin-terminal_20200708214152

sudo apt-get install python3-pip

Dedikten sonra

pip install datedelta

Yazıp yüklemeniz gerekir. Siz bu sıralamayı ters yapmışsınız. Şu an üstteki komutu verdiğinizde datedelta modülü kurulacak. Sonra çalışacaktır

Sonuç aynı.
deepin-screen-recorder_deepin-terminal_20200709154949

Kusura bakmayın, benim hatam.
pip3 install datedelta
doğrusu olacak. Python3 olduğu için pip3 olması gerekiyor.

İşe yaramadı.DeepinEkranGörüntüsü_deepin-terminal_20200710130208

Pardon telefondan girsim paylaşımı görememiş ve öyle cevap vermiştim.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

sudo apt-get update
sudo apt-upgrade 

Bunları yaptıktan sonra yine çalışmazsa, başka bir sorun var demektir.

Kodlayan benim ve python 3x altında kodladım, çalışıyor. Sorunsuz çalışıyor.

Eğer isterseniz Pycharm vb bir IDE ile deneyebilirsiniz.

Kusura bakmayın dediğim gibi yoğunum müsait oldukça cevaplayım.

Screenshot_20200711-212528_QPython 3L

Ekran görüntüsünü atayım, telefondan açtım gerçi ama fikir oluşturur. İyi akşamlar dilerim

Arkadaşımız sağolsun yardımcı olmuş.

pip3 install datedelta

İle kurulum yaptığınızda sorun çözülür. Herhamgi bir ide kullanıyorsanız (pycharm, visual studio, sublimetext vb) ona göre de anlatabilirim. Yoğunum 1 - 2 güne cevap verebilirim. Kusura bakmayın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Kod çalışıyor merak etmeyin, az uğraştırdık belki ama değecektir.

İyi kullanımlar dilerim

Pardus 17.5 DDE dağıtımını kullanıyorum.

Telefondan çalıştırmak için kullandığınız uygulamanın adı nedir?
Belki lazım olur :slight_smile:

resim

Bende şöyle bir hata verdi.

Qpython uygulaması ile telefondan çalıştırabilirsiniz tüm python kodlarını ama qpython içinden yine datedelta modülü kurulmalı

Siz yönetici yetkisiyle denermisiniz

sudo su

Yazıp enterlayın sonra şifreyi girin ve öyle deneyelim

resim

Yine aynı oldu.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.