Qt SerialPort Kütüphanesi Nasıl Yüklenir

Merhabalar, Pardus’u yeni kullanmaya başladım daha önce Windows ve Linux(Ubuntu) üzerinde Qt ile uygulama geliştirdim. Pardus üzerinde geliştirmeyi deniyorum fakat Qt içerisindeki QSerialPort kütüphanesini kullanamıyorum aşağıdaki gibi bir hata alıyorum fikri olan var mı?

QT += core gui serialport

Alınan hata:
Project MESSAGE: Warning: unknown QT: serialport

1 Beğeni
sudo apt install libqt5serialport5-dev -y
3 Beğeni

Teşekkürler cevap için, bu işlemi de daha önce yapmıştım, yapmama rağmen durum bu şekilde .

Sorun gözükmüyor, bu iş Pardus la ilgili değil malesef.

1 Beğeni

Yanıt ve ekran görüntüleri için teşekkür ederim tekrar kontrol ettiğimde Qt’nin varsayılan Debugger’ı 4.8.7 olarak seçilmiş onu 5.7.1 olarak düzeltince problem giderildi teşekkür ederim desteğiniz için.

Son bir sorum olacak, Pardusta Qt 'nin en son hangi versiyonunu kullanabiliyoruz peki?

qt sitesinden standalone indirip kullanabilirsiniz, ama yine kitlerin içerinden ayırlamanız gerekli.

notebook kullanıyorsanız serialport olmadığı için hata alabilirsiniz windows olsa sanal port kurun derim ama pardusda bu işler çok zor en iyisi usb serial converter cihazı takın bilğisayarınıza

bende lazarusda seriportdan haberleşme üzerine uğraşıyorum 1 haftadır nihayet ilerleme kaydettim
2 adet usb rs485 i birbirine bağlayıp bilğisayara bağladım bilğisayarda usb0 ve usb1 seri portlar oluştu sonra cutecom diye bir program buldum onunla deneme yaptım
bir portdan gönderdiğim bilği diğerinden geri geldi pc ye
kısaca seriportun çalıştığını test edebildim şimdi lazarusda serial kompenantını kullanarak aynı işlemi yapmaya çalışacağım muhtemelen hata vermez artık.

saygılarımla. tecrübemi paylaşmak istedim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.