RAM 3GB Görünüyor

‘Pardus Hakkında’ uygulamasında RAM miktarı 3GB görünüyor. Hâlbuki 4GB RAM var. Sebep ne ola ki?

1 Beğeni

Selamünaleyküm Hayırlı geceler

Benim pc’minde 4 gb rami var fakat oradan bakarsanız 3gb gözüküyor.

Arama kutusuna görev yöneticisi yazıp baktığınız zaman tam olarak ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Değerleri daha hassas göster seçeneğini seçmeniz lazım olabilir.

Komut satırına free -h yazın size mevcut RAM’inizi gösterir. -h kısmını eklemezseniz byte olarak gösterir. total sütununun altında 3,7 gibi bir sayı çıkıyorsa doğaldır, İşletim sisteminde bir sorun var demektir.

Ancak eğer bu komutta da çok düşük bir şey çıkarsa RAM yerine tam oturmamış olabilir sistem görmüyor demek. Çıkarıp tekrar takmayı deneyin.

Selamün Aleyküm
@Arsivnet’in bahsettiği free -h komutu ile belleğinizin boyutunu görebilirsiniz.
Eğer grafik yonganızın kendi belleği yoksa RAM’in bir kısmını kullanır. 3,7 Gi gibi bir değer gözüküyorsa normaldir.

1 Beğeni

3,7GB görünüyor. ‘Pardus Hakkımda’ uygulaması henüz beta sürümünde. Virgülden sonra bir basamak daha görünecek şekilde gösterirlerse daha iyi olur. Teşekkürler herkese.

1 Beğeni

Aslında etkin olarak kullandığınız bellek miktarı 3,7GB
Yani 4GB’dan az. Sistem, kendine tahsis edilen bellek miktarını gösteriyor.

Merhabalar, uygulamayı geliştirmek için free ve free --giga komutu çıktılarını paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

~$ free
          total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        3778804     1853180      694840       73124     1230784     1620092
Swap:       3905532         524     3905008

~$ free --giga
          total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:              3           1           0           0           1           1
Swap:             3           0           3

Selamünaleyküm kolay ve hayırlı işler dilerim üstad
Pardüs geliştiricilerine normal bir kullanıcı olarak birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

1- Görev yöneticisi:
-Görev yöneticisinde arka planda çalışan uygulamalar ile kullanıcının o an için açıp kullandığı uygulamalar ayrı başlıklar altında olsa Windows’taki gibi güzel olabilir.
-Görev yöneticisine ekran kartı kullanımını gösteren bir sekme eklense işe yarayabilir.
-Görev yöneticisine wifi’nin anlık kullandığı internet miktarı eklenebilir.

2-Xfce güç yöneticisi:
-Bu uygulamanın ekran sekmesindeki terimler bana biraz karışık gibi geldi düzenleme yapılabilir.
-Performans modu, dengeli mod, güç tasarrufu modu gibi seçenekler eklenebilir belki.

3-Fare ve dokunmatik yüzey uygulaması:
-Bu uygulamanın davranış sekmesindeki terimler belki karışık sayılabilir.

Gayet güzel bir şekilde kullanıyorum Pardüs’ü.
Sizlere Hayırlı başarılar dilerim.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.