[Rehber] Pardus'a Nvidia GPU Driver Kurulumu

Gönüllü Pardus portalındaki yazı oldukça yetersiz olduğundan bu yazıyı yazma gereksinimi duydum.
Keşke Linux Mint gibi bizim de sürücü yöneticimiz olsaydı. Ama ne yazık ki yok ve iş kullanıcıya yıkılıyor .
Pardus’a gönül vermişseniz ama sistemin Nvidia GPU’nuzu tanımadığından kullanamıyorsanız bu rehber size göre.

Öncelikle bu linkten size uygun olan sürücüyü indirin.

Daha sonra indirdiğiniz sürücünün bulunduğu dizine gidip burada uçbirim aç butonuna basın.
Daha sonra şu kodları yazın:

sudo su
bash xxx.run

xxx yazan yere dosya adını uzantısıyla beraber yazın.

Bazı hatalar alacaksınız. İşte bu hataların çözümünü aşağıya bırakıyorum.

Daha önce Nvidia sürücüsü kuruldu hatası alırsınız ilk olarak. Bu hata Pardus’un varsayılan olarak kurduğu nvidia bağımlılıklarından dolayıdır.
Çözmek için aşağıdaki kodu girmeniz yeterlidir.

sudo apt remove nvidia*

"*" karakteri dahildir. 

Nouveau’yu kara listeye almanız gerektiğini söyleyen bir hata alabilirsiniz. Aşağıdaki kodları girmeniz yeterlidir. Ben sorunu bu kodlarla çözdüm.

sudo bash -c "echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"
sudo bash -c "echo options nouveau modeset=0 >> /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf"
cat /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf
sudo update-initramfs -u
sudo reboot

Kernel bağımlılıklarının kurulmadığına dair hata alabilirsiniz. Bu kodla çözebilirsiniz:

sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`

GCC ve make paketlerinin kurulu olmadığına dair hata alabilirsiniz. Onları da şu komutlarla yükleyebilirsiniz:

sudo apt install gcc
sudo apt install make

Daha sonra aşağıdaki komutu tekrar çalıştırın.

sudo su
bash xxx.run

xxx yazan yere dosya adını uzantısıyla beraber yazın.

Loading kernel modules yazısı ve yükleme barı gelecektir. Daha sonra hata mesajı verecektir. Ona da deyip geçin. Sonra tekrar yükleme ekranı gelecektir.
Nvidia 32 bit kütüphanesi kurulsun mu diyecek. demeniz gerekiyor.
Sonra güncelleme ile ilgili bir uyarı gelecek. Ona da diyebilirsiniz.
Sürücü yüklenmesi tamamlandı.

Aşağıdaki komutu uygulayın.

sudo reboot

Hayırlı olsun. Nvidia sürücünüz başarıyla kuruldu.
Pardus hakkında’dan GPU: yerinden kontrol edebilirsiniz. Ekran kartı modeliniz yazıyorsa Pardus başarıyla ekran kartınızı tanımış demektir.

5 Beğeni

NVDIA ekran sürücüsü için böyle bir anlatıma ihtiyaç vardı. Teşekkürler…

1 Beğeni

Rica ederim. Umarım birilerine faydalı olabilirim. Ben bizzat o hataları yaşadığım için farklı farklı sitelerden araştırıp buldum. Buraya da temizinden çekeyim dedim.

1 Beğeni

Merhabalar, iki sorum olacak. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

1. Nvidia yazılımını açınca XServer Settings kısmı geliyor mu? Ben de maalesef gelmiyor.

2. Chrome, Libreoffice gibi birkaç farklı uygulamaya sağ tıklayıp “Ayrık ekran kartı ile başlat” dediğiniz zaman terminalde nvidia-smi yazınca görünüyor mu?

Maalesef bende değişen bir şey olmadı. Bu soruna çözüm bulunmadan kişisel bilgisayarlarda Pardus kullanılması hayal gibi duruyor. İnşallah Pardus ekini bu mesajları görüyordur.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.