[Rehber] Python ile Grafik Çizdirme

Selamun aleyküm.
Bir sinüs grafiği elde etmem gerekti. Yaklaşık iki gün boyunca, hiç bilmediğim Python programlama dilini bana yetecek kadar öğrenip, sinüs grafiğini elde ettim. Benim gibi acemilere kolaylık sağlasın diye bir rehber hazırladım.

Pardus 17.4’te her ne kadar Python yüklü gelse de, grafik çizdirmek için matplotlib kütüphanesinin yüklenmesi gerekiyor. Bunun için, Başlatıcı>Sistem yolu izlenerek Synaptic Paket Yöneticisi açılır. Ara düğmesine tıklanıp, matplotlib kelimesi aratılır. Fare işaretçisi çıkan sonuçlar içindeki python-matplotlib kelimesi üzerindeyken fareye sağ tıklanıp, Kurulum için İşaretle seçilip, gelen pencerede İşaretle tıklanıp, Uygula düğmesine basılıp, Uygula tıklanarak kurulum başlatılır. Tüm değişiklikler başarıyla uygulandı yazısı görülünce pencere ve Synaptic Paket Yöneticisi kapatılır.

Python programının yazılması için Başlatıcı>Hepsi yolu izlenerek Mousepad açılır. Program yazılır. Dosya menüsünden Kaydet tıklanır. Kaydetme yeri home dizini (Yerler kısmındaki Masaüstünün üstündeki olmalı) seçilip, isim verilerek kaydedilir.
Python ile programın çalıştırılması için; Başlatıcı tıklanıp, Uçbirim Öykünücüsü açıldıktan sonra python dosyaismi yazılıp, giriş tuşuna basılır. Kısa bir süre sonra grafik görülür.

Benim yazdığım program:

-- coding: utf-8 -- #Türkçe karakter kullanabilmek için eklendi.

import numpy as np #numpy kütüphanesi eklendi ve np olarak anılacağı belirtildi.
import matplotlib.pyplot as plt #mathplotlib.pyplot kütüphanesi eklendi ve plt olarak anılacağı belirtildi.
import math #math kütüphanesi eklendi.

zaman= #zaman isimli liste (diğer adıyla dizi) tanıtıldı.
genlik= #genlik isimli liste (diğer adıyla dizi) tanıtıldı.
for sayi in np.arange(-6.28,6.28,0.1): #Artma miktarı 0,1 olan sayi isimli değişkenle yapılan for döngüsü başlatıldı.
zaman.append(sayi) #zaman isimli listeye (yani diziye), sayi isimli değişkendeki değer atandı.
aradeger=math.sin(sayi) #radyan cinsinden sayi değişkeninin sinüs değeri hesaplanıp, aradeger isimli değişkene atandı.
genlik.append(aradeger) #genlik isimli listeye (yani diziye), aradeger isimli değişkenin değeri atandı.

plt.plot(zaman,genlik,linewidth=2) #yatay eksen zaman, düşey eksen genlik, kalınlık iki kat olarak ayarlandı.
plt.show() #grafik çizdirildi.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.