Resmi olmayan kde sürümü

Selamunlayeküm
Bildiğiniz üzere Pardusta KDE sürümü direk sürüm olarak yayınlanmıyor
kendim için her seferinde ayar yapmamak uzun sürdüğü için uzun süredir uğraştığım Pardus depolarını kullanan kde sürümlü isosu oluşturmaya çalıştım. Belki biri kullanmak isteyebilir diye paylaşıyorum.

Normal Pardus uygulmaları dahil ek olarak bazı şeyler de ekledim. Ve Pardus tescilli olduğu için /etc/os-release içinden ismi silmem gerekti (sudo nano /etc/os-release). Normalde izin istedim ama halen bekliyorum. /etc/os-release içini değiştirebilirsiniz.

Eğer kendiniz oluşturmak isterseniz buradaki adımları takip edebilirsiniz (sudo su ile root olmanız gerekir)

Tercihen 4 gb ram üzeri tavsiye edilir

İndirme linki

gesture ile uygulamayı aşağı alma
gesture ile uygulamam kapama
resim sistem bazlı çeviri (esc ile çıkış!)
resim resmi yazıya dönüştürme

Bu iso’nun saf kde’den ne farkı var.

Öncelikle burada yapabileceklerinizi normal ked üzerinde de yapabilirsiniz ek olarak eklenenleri aşamları ayarlayarak yapabilirsiniz diyelim ve başlayalım:

• :straight_ruler: Üst panel eklendi
    • çalışma alanı
    • :bar_chart: internet, işlemci, ram izleyici
    • :calendar: :partly_sunny: olay takvimi
  • :star2: alt panel ort tık ile kapama ve genel menü eklendi
  • :jigsaw: ikon, imleç, plasma, teması değiştirildi
  • :jigsaw: özel kde renk teması yapıldı ve gtk için tema uyarlandı
  • :white_square_button: ekran köşelerine masaüstü ızgarası eklendi
  • :ice_cube: bulanıklık, pencere dalgalanma gibi efekler eklendi

• :triangular_flag_on_post: seçtiğin metni ctrl+shift+j ile otomatik çevirebilirsiniz

• :framed_picture: flameshot ile üst düzey ekran görüntüsü alma(print, shift+print)

• ↔️ shift+ctrl+meta sağ sol ile çalışma alanlarında gezinme

• :repeat: normcap ile istediğimiz kısmın yazısını kopyalama(ctrl+print)

• ↔️ shift+ctrl+meta sağ sol ile geçerli pencereyi çalışma alanlarında gezinme

• :clipboard: meta+v tuşu ile pano fare üzerine geliyor

• :star2: libre office için mavi yaru teması eklenip varsayılan olarak sekmeli görünüm ayarlandı

• 🧑🏻‍💻 kde’de olan açma ve yeniden başlatma sıknıtısı için

• servis eklendi
    • ayarlardan başlangıçta oturumu kaydetme kapandı

• :desktop_computer: dokunmatik panel(touchpad) için tıklama ayarı eklendi
  • :desktop_computer: dokunmatik panel için gesture’lar eklendi
    • 3 parmağı birleşirme ile pencere kapama
    • 3 parmak ile yukarı ile pencere büyütme, aşağı ile alta indirme
    • 3 parmkla pencereyi sağa sola yerleştirme
    • 4 parmak sağ sol ile çalışma alanları arasında gezinme
    • 4 parmak aşağı ile arama açma

• :wastebasket: gereksiz uygulamalar silindi bazı ek uygulamalar yüklendi
  • :leopard::calling: staj zamanı verilen android emulatör uygulaması eklendi
    • emulatör oluşturup ayarlayıp silebilme ve daha fazlası

eksikleri ve yükleme sonrası tavsiyelerim

• vakit ayıramadığım için nvidia uygulamasını ekleyemedim
  • flatpack eklemeyi unutum. isoyu internete yüklemesi internet hızından dolayı baya sürüyor(yaklaşık bir veya yarım gün)
  • pulse effect flatpackten yüklenebilirdi. bu sayede mikrofon ve hoparlör üzerinde effect yapıp bir çok sıkıntı giderilebiliyor(şu an kullanıyom)
  • şişeler yüklenebilirdi. win uygulamaları için efsane
  • appimagelauncher ve webapp-manager yüklense idi iyi olurdu
  • mail uygulaması olarak thunderbird yüklense iyi olurdu
  • firefox için tablis ve auto tab discard (kullanıylamyaan sekmeleri uyutuyor) eklentileri
    flatpack sadece kullanıcı bazlı olduğu için isoya uygulamaları nasıl ekleyeceğimi daha bulamadım
3 Beğeni

Ben dürüst bir insanım, yalan söylemeyeceğim. Birincisi benim zevkime hitabetmiyor. Fakat güzel olmuş yazmaktan kendimi alamıyorum. Hava durumu özelliği, arkaplan-şeffaf menüler uyumluluğu çok iyi olmuş.

Ben ise KDE’yi orjinal haliyle kullanmayı seviyorum. Sanal makine üzerine Pardu Sunucu+KDE kurdum sırf elim KDE’ye değsin diye. Öyle duruyor kenarda…

ISO yapmayı bilsem güzel bir sürüm çıkarıp yayınlayasım var ama beceremiyorum bu işleri…

1 Beğeni

@shampuan hocam efekler biraz dikkat çeksin diye ekliyorum yoksa kdeyi asıl kullanma nedenim bana çok fazla özelleştirme ve işlemlerimi kolaylaştırma imkanı veriyor
en basitinden meta+v ile panom direk fare üzerine geliyor kısayollar ile çalışma alanlarında gezinebiliyorum eklentileri zaten saymıyorum…
resim

1 Beğeni

O kadar eklenti olduğunu bilmiyordum. Zaten KDE dağıtımı hiç kullanmadım, dolayısıyla da pek kurcalamışlığım yok ama böyle şekilden şekle girdiğini bilmiyorum. Bir tavsiye: Üstteki panel çubuğunun çevresi boş olmasın(kenarlara yapışsın), ama yine öyle şeffaf-siyah olsun cillop gibi olur. Alttaki ek panel MAC benzeri bir hava vermiş, fazladan menü yerleştirmek ve kullanım konforu bakımından daha iyi olur sanırım.

hocam emin olun benim eklediklerim çok az
panel ayarı çok basit

gnome gibi sizi belli şeylere kısıtlamıyor veya xfce gibi kısıtlı eklentiler yek kendiniz ek olarak da indirebiliyorsunuz

1 Beğeni