Resmi Olmayan Pardus Kde

Selamunalyküm
Uzun zamandır istediğim bir şey olan saf olarak Pardus’un kde ile özelleştirilip gelmesiydi ama malum kamu için olduğundan dolayı pek ilgilenilmiyor diye düşünüyorum.(bir kaç gün önce gördüm pardus-kde paketi eklenmiş daha deneme fırsatım olmadı)

@sulincix ve @mobilturka hocalarımız sağ olsun grupta öğrettikleriyle bir şeyler çıkarmaya çalıştım inşAllah
ama denemek isteyen olursa aşşağıda indirme linki var
ek olarak Pardus’un tüm güncellemelerini alabilirsiniz

öncelikle ekran görüntüleri

Normal harici eklenen özelliker

• paneller eklendi

• :sparkles:temaya bulanıklık eklenip hoş bir görünüm kazandırıldı

• :jigsaw:belli uygulamalar sağa panele alınıp açılan uygulamalar sola alındı

• :leopard:tam görünümlü menü eklendi( :sweat_smile: ismini tamamen sallıyorum)

• :hammer_and_wrench:ikon teması daha hoş bir temayla değiştirildi

• :leopard:fare imleci pardusa daha uygun olan future cursor ile diğiştirildi (panele göre değişme hatası giderildi)

• :spiral_notepad: meta+v tuşuna basınca pano farenizin olduğu yere geliyor

• :penguin:çekridek(kerenel) özelleştirilmiş olarak eklendi çünkü wifi adaptörü vesayir bazen sürücü sıkıntısı çekiyor anlamadım ama nomal kernele göre wifi hızı neredeyse kablo ile aynı hale geldi

• :tr:Dil olarak kde’nin çevirileri sisteme eklendi (Pardusta sürüm eski olduğu için %100 olmadı ama genel Türçe çevrisi iyleşti)

• :scroll:Only Office eklendi

• :camera_flash:Flameshot varsayılan ekran görüntü aracı yapılıp print tuşuna ekran görüntü alma özelliği eklendi, shift+print ile gecikmeli ekran görüntüsü eklendi.

• :clock10:sistem gözlemleyici eklendi.

• :file_folder:panele tmp dosyası eklendi. bir şeyi bazen sürükle bırak için iyi oluyor diye düşündüm

• :sparkles:uç birim daha hoş hale geldi

• :shopping:flatpack yazılm uygulması eklendi

• :computer:appimagelauncher eklendi bu sayede otomatik menüye ekleniyor

• :fox_face:meta(windws veya linux tuşu)+f ile firefox, meta+ oklar ile pencere taşıma. firefoxta vuhuv arama motoru varsayılan yapıldı(yerli ve güzel bir arama motoromuz)

• :file_cabinet:bazı kde uygulamaları silindi

• :recycle:yedekleme için timeshift eklendi

• :old_key:giriş ekranı daha iyi bir temayla değiştirildi

aklıma gelenler şimdilik bu kadar
yükleme için f klavye, q glavye ve inigilze olarak canlıdan yükleyebilirsiniz (daha ilerisini şuan araştırmam lazım)

eksikleri ve hataları

en önemli hata dosya yöneticisinde ayar dosyalarında küçük bir hatayı çözemedim bu yüzden ev, dsyalara vs basınca bulunamadı diyor
bunun için üzerine gelip sağ tık deyip /home/pardus yazan yeri ~ işareti ile değiştirmeniz gerekli

bir de medya oynatıcı eklemeyi unutmuşum :cry: onu pardus mağzadan indirebilirsiniz bir daha iso yapması uzun sürmese de benim İnternete yüklümem (yükleme hızı düşük olduğundan) çok uzun sürüyor (7 saat). Yoksa indirdikten sonra 10 dkye kurulabilir inşAllah

indirme link
https://drive.google.com/file/d/1JSMzJmlJO_GmnzLXrvfkDB1chHaq_2k9/view?usp=sharing
Umarım kullanışlı olur. Şu an kullansam da hatasız kul olmadığı gibi iso da olmaz :grinning: şimden kusura bakmayın

3 Beğeni

Harika yapmışsın bravo. Şeffaf tonlara bayıldım. Hele o terminalin buğulu camı beni benden aldı. :+1:

1 Beğeni

Arkadaşlar merhabalar.

Kaç zamandır içimde bir düşünce var, ha yazayım, ha yazmayayım diye kendi kendime kararsız bekliyorum. Geribildirim bölümüne başlık açıp:

“Selam, destek vermediğiniz, ancak bizzat sizin hazırladığınız bir KDE sürümünü kullanmak isterdik. Yapıp sunmayı düşünür müydünüz?”

demek istiyorum ama gereksiz olur diye soramıyorum. Pardus ekibi acaba böyle bir sürüm hazırlasa, sürüm resmi olsa ancak -bir de onla uğraşmamaları için- destek olmasa… Olmaz mıydı? Şahsen ben KDE’ye sıcak bakıyorum. Müsait birkaç kişiden böyle birşey yapmalarını rica etsek nasıl olur? Fikriniz var mı? Başlarına icat çıkaralım mı ne dersiniz :grinning_face_with_smiling_eyes:

hocam discord grubunda kde ile ilgili bir şeyler çıkabileceğini görmüştüm.
yani 23 sürümündü kde görebiliriz ama kesin bir şey demiş olmayayım
ayriyeten kde için bir tek siz değil sizin haricinizde bir çok kere konu da açıldı

1 Beğeni

Valla Muhammet bey, eğer çıkarsa süper olur. Bozuk mozuk bir SSD veya HDD bulur kurar bir denerim. Şu anda XFCE kullanıyorum. Bana biraz ilkel geliyor. Gnome’u da sevmiyorum. Ama KDE’nin güzel bir albenisi var bence. Bazı çeviri eksiklikleri var diyorlar. Ben Kate not defterinde TR karakterle yazı yazamıyordum en son.

Ben de bekliyom kde gelmesini bakalım hayırlısı
ayriyeten ben şuan Türkçe yamaları ekleyip kullanıyom çok bir sıkıntısı yok (kde 5.25+ neredeyse hiç sıknıtı yok) ama

bunu ilk defa sizden duyuyorum.
yani gnome kişisel tercih ama özelleştirmesi xfce veya kde gibi de değil

@Arastirmaci,
Birkaç ay önce Kubuntu güncel kurdum. Güncelleştirmeleri aldıramadım HDD’de bad sector olduğundan sıkıntı oldu. O ara ayar çekerken Kate’yi açtım, istediğim betikleri yazamadım TR karakterleri tanınmaz joker karakterler olarak gösterdi. Ben de GEdit kurup hallettim. Fırsatın olursa KDE’ye geçtiğinde kontrol et, şayet sende olmuyorsa benim HDD’den, güncelleme eksikliğinden ya da Kubuntu’nun bizzat kendisinden olabilir.

Hocam ben zaten kde kullanıyom kde kullandıktan sonra diğerlerini kullanamayorum.
Kate gelecek olursak efsane bir program kullandığım sürece herhangi bir karakter sıkıntısı yaşamadım. Belki bir ayarı değiştirmiş olabilirsiniz.

Böyle bir şey yaptıklarında zaten destek vermiş olurlar. Destek vermek, sadece sorun çıktığında tamir hizmeti vermek değildir. KDE’yi Pardus’a uygun şekilde özelleştirip paketlemeleri ve güncellemeleri, destek vermenin en önemli kısmıdır. Bunları yaptıklarında da zaten büyük bir yükün altına girmiş oluyorlar.

@Arastirmaci , sistemin TR dil paketlerini indirmemiştim, ondan olabilir.

@kozalaknaz , evet beni de düşündüren şey biraz da o. Artı bu sürüme destek olmadığını bilmeyen birçok kişi gelip konu başlığı açıp yardım isteyecektir. Bu da bir sorun.

Daha evvel bir arkadaş bir anket açtı. KDE sürüm gelsin mi? dedi. Orada bunun fazla sorumluluk yükü bindireceğini söyleyenlerden biriydim. Ama gel gelelim KDE de güzel bir masaüstü. Özellik bakımından çok sofistike.

Merhabalar, ben de uzun zamandır bir KDE Plasma kullanıcısı olarak Pardus’un Plasma sürümünün olmasından yanayım. Bugün kolları sıvadım ve çalışmaya başladım. Henüz çok taze, birlikte geliştirebiliriz.

indirmenize gerek yok normalde bir sıkıntı olmaması lazım ben sadece kde çeviri deposunundaki çevirileri ekledim ek bir şey yapmadım. çeviri eklemeden önce de bir sıkıntı olduğunu hatırlamıyorum