root parolasını hatırlamıyorum

iyi geceler arkadaşlar.tamamen milli duygularla kullanmaya çalıştığım pardus sisteminde ne yazık ki bir ilerleme kaydedemedim.yazıcımı bağladım çıktı alıyorum.fakat yazıcıda bir değişiklik yapmak istediğimde root parolası istiyor.ben bu parolayı hatırlamıyorum.yada sistem kabul etmiyor.terminalde sudo s-l gibi bir çok komut denedim fakat olmadı.canlı sistem diye bir şeyden bahsediyorsunuz.onu da bilmiyorum.dediğim gibi bu konulara oldukça uzağım.yavaş yavaş öğrenmeme yardımcı olursanız sevinirim.

Selamün Aleyküm
Öncelikle gayretiniz için tebrik ederim :blush:

Aşağıdaki adımları uygulamaya çalışın.

1. CTRL + ALT + T tuşları ile uçbirimi açın.

2. passwd komutunu girin ve kullanıcınız için şifre yeni şifre oluşturun. Şifreyi 2 kez gireceksiniz. Yazarken ekranda herhangi bir şey çıkmaz.

3. sudo passwd komutunu girip önceki oluşturduğumuz şifreyi girip root yetkilerini alalım ve tekrar yeni oluşturduğumuz şifreyi tekrar oluşturur gibi oluşturalım. Bu oluşturduğumuz şifre ise root kullanıcısının şifresi olacak.

Eğer bir güvenlik gerektirecek bir durum yoksa hatırlama kolaylığı amacıyla şifreleri aynı yapabilirsiniz.

3 Beğeni

Ve aleykümselam kardesim.tesekkur ederim.insaAllah çözeceğim pardusu.biraz vakit alacak belli.bu komutları yazdığımda benden unuttuğum şifreyi girmemi istemeyecek değil mi sistem?onu istiyor sanki.

Öncelikle şu bilgiyi vereyim.
su komutunu girdiğimizde doğrudan root şifresini sorar. Ama sudo komutunu girdiğimizde kendi kullanıcı şifremizi sorar.
İkinci aşamada kullanıcı şifremizi yeniden oluşturuyoruz. böylece sudo komutuyla root yetkilerini alıp root şifresini yeniden oluşturabiliyoruz.

kemal bey dediklerinizi aynen yapıyorum.giriş şifremi iki kez yazıyorum.fakat düzelen bir şey yok.acaba şifreyi boşluk bırakarak mı yazmam gerekiyor.yoksa başka bir yanlış mı yapıyorum?

terminalde root yetkisi almak için aşağıdaki komutu kullanın:

sudo su

sizden şifrenizi isteyecektir. şifrenizi yazarken gözükmez siz yazıp enterlayın. klavyenin üstteki sayılarını kullanmanızı tavsiye ederim numlock açık değilse yazdınızı sanarsınız ama yazmaz.

sudo passwd root

komutu ile root şifresini değiştirebilirsiniz.

eğer yine olmazsa

sudo su
nano /etc/sudoers komutu ile açılan editörde
root ALL=(ALL:ALL) ALL komutunun altına
kullanıcıadı ALL=(ALL:ALL) ALL satırını ekleyip CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın ve tekrar deneyin

yok hocam.ne yapsam olmuyor.sudo su yazıyorum terminale şifre istiyor.bilgisayar açılış şifresini giriyorum.üzgünüm tekrar deneyin diyor.defalarca farklı şifreler giriyorum hiç birini kabul etmiyor.terminalde diğer ne işlem yapsam benden şifre istiyor.hiç bir şey yapamıyorum.elim kolum bağlandı.

passwd komutu olarak bilgisayar açılış şifresini giriyorum.başka bir şifre hatırlamıyorum.

sudo passwd root
komutunun bilgisayarın açılış şifresini istemesi gerekiyor zaten. Bu işe yaramıyor mu şimdi?

1 Beğeni

Bu konularda işinize yarayabilir belki:

Ubuntu Şifresini unuttum, ne yapmalıyım?, Linux Kategorisi

Ubuntu admin şifresini unuttum lütfen yardım | ShiftDelete.Net Forum - Türkiye'nin en iyi teknoloji forumu

Root şifresini unuttum

Ubuntu Root Şifresi Sıfırlama - SYSNETTECH Solutions

Öncelikle şunu sorayım.
Bilgisayarı açtığınızda şifre girerek mi açıyorsunuz?
Eğer bu şekilde açıyorsanız elimizde kullanıcı şifresi var demektir.

Uçbirimde sudo passwd root komutunu girdikten sonra bilgisayarı açarkenki şifreyi girip giriş(enter) tuşuna basın. Ardından yeni şifre soracak bilgisayarı açarkenki şifrenizi bir daha girip giriş tuşuna basın. Tekrar girmenizi isteyecek bir daha şifreyi girip giriş tuşuna basın.

1 Beğeni
  1. bilgisayarınızı açın
  2. Grub ekranı gelince enter tuşuna basmayın.
  3. Düzenleme moduna geçmek için e tuşuna basın.
  4. Ön yükleme yapacağınız çekirdek hattına ilerleyin, “linux / boot / vmlinuz- ……” ile başlar.
  5. Bu satırın sonuna kadar ilerleyin ve boşluk tuşuna bir kez basın ve init = / bin / bash yazın.
  6. Önyüklemek için Ctrl X tuşlarına basın

mount -rw -o remount /

passwd ile root şifresini değiştirin

passwd Kullanıcı-Adınız ile diğer hesap şifrelerini değiştirin

yeni şifreyi yazın, onaylayın ve enter tuşuna basın ve ardından yeniden başlatın.

Videolu anlatımı izleyerek kolayca yapabilirsiniz…

1 Beğeni

hocam = eşittir işaretini grgrup ekranında yazamıyorum.

fatih@aksular:~$ sudo passwd root
[sudo] password for fatih: bu alana giriyorum şifreyi.
Üzgünüm, yeniden deneyin.
[sudo] password for fatih: bu alana yine de tekrar giriyorum.
fatih sudoers dosyası içinde değil. Bu olay rapor edilecek.
fatih@aksular:~$

hocam sonuç bu şekilde.ben yanlış yere mi yazıyorum acaba?

hocam grup ekranında klavye düzeni Türkçe Q klavye değil resimdeki gibi US klavye oluyor yani soru işareti koymak için backspace yanındaki tuşa basmalısın

Qwerty

sudoers hatası içinde

bu anlatılanlar size karmaşık geliyorsa bilgisayara format atıp temiz kurulum ile pardusu yükleyip root şifreside koyun uğraşmayın bence

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.