ROS ve Davinci Resolve 16

Merhabalar;

Ros maalesef yüklenemiyor. Key ekleme kısmında hata alıyorum. Pardus 17 kullanıyorum, Ros için seçtim bu versiyonu. Debian kapsamında desteklediği en güncel sürüm Stretch idi. Linkten inceleyebilirsiniz.Muhtemelen manuel kurulum yapabilirim, onu denediğim de bilgilendiririm. Bu konuya el atmanızı rica edecektim.

ros

Ayrı bir konu açmak istemedim. Davinci Resolve 16 'yı başarıyla kurdum. Çalıştırdığım da bir kereye mahsus ilk açılış ekranı geldi, atla ve programa geç dedikten sonra yükleme simgesi çıkıyor ve hiç bir şey açılmıyor. O açılan ekranda windowsta kurduğumda standart gelen ilk açılış ekranı, buda doğru kurulum yaptığımı gösterir. Şu anda kesinlikle programı çalıştıramıyorum. Bu konuda da destek sağlamanızı rica edecektim.

1 Beğeni

Merhaba. ROS’u bilmem ama DaVinci Resolve için şu videolardaki adımları sırayla deneyebilir misiniz?

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
sudo apt -y install dirmngr komutunu çalıştırdıktan sonra hata aldığınız işlemden itibaren tekrar deneyebilir misiniz?

2 Beğeni

Aleyküm Selam,

Evet bu komut işlemleri çalıştırmam da yardımcı oldu. Sorunu çözemedim ama o kısmını atlayabildim, teşekkürler.

Birde ROS ile ilgili şöyle bir hatadan bahsetmek istiyorum. melodic/Installation/Debian - ROS Wiki adresindeki;

sudo sh -c ‘echo “deb http://packages.ros.org/ros/ubuntu $(lsb_release -sc) main” > /etc/apt/sources.list.d/ros-latest.list’

komutunu çalıştırınca deb http://packages.ros.org/ros/ubuntu onyedi main şeklinde ekliyor. Bunu DebianPackageSources - ROS Wiki şuradaki paket adresleriyle değiştirin. Orada da ilginç bir şekilde bu paketleri ekleyince ros-kinetic-.. paketleri çıkıyor. Normal şartlarda bizim melodic kurabilmemiz gerekiyor. O nedenle melodic/Installation/Source - ROS Wiki 'daki adımları inceleyebilirler. Could not detect OS .. şeklinde bir hata alırsanız, --os=debian:stretch veya hangi sürümü kullanıyorsanız onu yazıp, rosdep install ile düzeltmeniz gerekiyor.

Henüz yükleyemedim, bazı yerlerde yine hata almaktayım. Yine de önerdiğin çözüm işe yaradı. Tekrar teşekkürler. Çok yoruldum, Resolve için sonra deneyip, @Afacan seni bilgilendireceğim.

$(lsb_release -sc) kısmını melodic ifadesi ile değiştin. Dağıtıma göre otomatikleştirmek için öyle bir yöntem uygulamışlar.

lsb_release -a

komutu ile sistemin tüm özelliklerini görüntüleyebiliyoruz fakat ros içerisindeki os_detect.py
OsNotDetected('called in incorrect OS') hatası döndürüyor. Mevcut desteklenen sistemler arasında pardus maalesef yok.

export ROS_OS_OVERRIDE="debian:9.5:stretch"

Bende üstteki kod ile sistemi rosa debian olarak tanıttım.

python -m rospkg.os_detect OS    #komutuyla rosun gördüğü versiyona bakabilirler.

Fakat ne yazık ki;

rosdep install --from-paths src --ignore-src --rosdistro melodic -y
veya alttaki de kullanılabilir.
rosdep install --from-paths src --ignore-src --o debian:stretch --rosdistro melodic -y

komutu hata veriyor.

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libaprutil1-dev : Bağımlılıklar: libldap2-dev ama kurulmayacak
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.
ERROR: the following rosdeps failed to install
apt: command [sudo -H apt-get install -y libaprutil1-dev] failed

sudo -H apt-get install -y libaprutil1-dev

Bu paketi kurmayı başaramadım.

Alperen cevabın için teşekkür ederim. İlk video kurulumu anlatıyor, kurulumla ilgili bir problem yaşamadım. Tam olarak sorunum aslında ikinci videodaki gibi fakat o arkadaşta amd ekran kartına sahip kullanıcılar için çözüm bulmuş. Bendeki ekran kartı nvidia nın ve belki legacy olduğundan kaynaklı da sorun çıkmış olabilir. Yine de çok sağol.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.