Rtl8723de ve rtlwifi_new hakkında

Forumda rtl8723de hakkında çok fazla konu var. Ve çoğunun çözüm yolu olarak lwfinger/rtlwifi_new reposu gösterilmiş. Fakat repo artık ortadan kalktığı için çözüm yolları da geçersiz oluyor. Ben yine lwfinger isimli github kullanıcısına ait bir repoyu sunacağım:

Bu repo pek çok rtl sürücüsünü içeriyor sanırsam.
Not: Sürücüyü (driver) kurmadan önce komut satırına sudo modprobe rt yazıp tab tuşuna iki kez basın. resim Çıkan isimler arasında sizin sürücünüz varsa onu yazıp enter`a basarak sürücüyü etkinleştirin. Örneğin benim sürücüm rtl8723de. Yani yazmam gereken komut sudo modprobe rtl8723de. Bu komut sürücünüzü aktifleştirecek benim anladığım kadarıyla.

Eğer sürücünüz onlar arasında yoksa vereceğim komutlarla kurup aktifleştirebilirsiniz:
1- İhtiyacımız olan paketleri kuruyoruz: sudo apt-get update
sudo apt-get install make gcc linux-headers-$(uname -r) build-essential git

2- Repoyu bilgisayarımıza indiriyoruz: git clone https://github.com/lwfinger/rtw88.git
3- İndirdiğimiz kaynak kodu derleyip kuruyoruz:
cd rtw88
make
sudo make install

4- Şimdi de son olarak bize ait olan sürücüyü (driver) aktifleştiriyoruz. Bunun için:
sudo modprobe rtw_ yazıp tab tuşuna iki defa basın. Sizin driverınıza en yakın olan driverı seçip aktifleştirin.resim
Benim sürücüm rtl8723de olduğu için:
sudo modprobe rtw_8723de diyerek aktifleştiriyorum.

Umarım faydalı olur.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.