Ryzen 5 4500u işlemcili laptop için driver sorunu

Acer Shift 3 Ryzen 5 4500u işlemcili laptop kullanıyorum. Laptoba Pardus ve Linux Mint kurdum. her iki sisteme de Steam kendi sitesinden kurdum. Linux Mint te ve Pardus da Euro Truck 2 Similasyon ve DRAG oyunlarını kurdum. Linux Mintte Kernel 5.8.36, Pardus da ise Backsport sürüm 5.9.
Pardus da ETS 2 grafik çok yavaş, DRAG oyunu hiç açmıyor!
Linux Mintte her iki oyunda sorunsuz bir şekilde resmen akıyor. hatta videosunuda youtube koydum.
Sorun acaba ne olabilir? Malum ekran kartı yok. İşlemci Apu. AMD nin sitesinde bu işlemciye ait her hangi bir driver bulamadım. Bu sebepten oyunlardaki grafik sorununu nasıl halledebilirim?

1 Beğeni

https://amdgpu-install.readthedocs.io/en/latest/install-installing.html

Ubuntu 20.04 için buldum ama Pardus da işe yarar mı bilmiyorum.

Benim laptopta da kernel 5.9 kernel 4.19 a göre yaklaşık 3 kat yavaş.
CPU: İntel Pentium Silver N5000 1.10GHZ>2.70GHZ
RAM: 4gb 2400MHZ
GPU: Dahili

Pardus 19.4-1 sürüm maalesef kurulmuyor. Ekran siyahta kalıyor. Mecbur backsport sürümü kullanmak zorundayım.

1 Beğeni

Ben de modlu doom 2 yükledim, pc m eski de değil ama kasıyor. Başka archlinux ta denedim hiç kasmıyor. Archta wine-mono ve wine-gecko paketleri vardı, bunlarla mı alakalı acaba? Debian ve parduste yok bunlar sanırım.

1 Beğeni

bende de aynı laptop var ben de aynı sorunu yaşıyorum

20-amdgpu.conf dosyası düzenlemeyi denediniz mi?

Nasıl düzenlenir bilemiyorum.

Yeniden başlattım hocam. DRAG oyununu yine açmiyor. ETS2 daha önce kaldırmıştım şimdi yeniden kurayım bakalım. 5-10 dakika sonra yazarım.

lspci komutunun çıktısını paylaşabilir misiniz?

Ekran görüntüsü_2021-01-17_11-58-08

Steam kurulduktan sonra 3 tane dosya peydah oldu bunlar nedir bilemedim.

Ekran görüntüsü_2021-01-17_10-20-59

sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update
sudo apt install libglx-mesa0:i386 mesa-vulkan-drivers:i386 libgl1-mesa-dri:i386
sudo apt-get install firmware-amd-graphics libgl1-mesa-dri libglx-mesa0 mesa-vulkan-drivers xserver-xorg-video-all

Şu komutları uyguladıktan sonra yeniden başlatır mısınız bilgisayarı?

Hepsini yaptım yeniden başlattım. ETS 2 yi açtım yine aynı görüntü çok yavaş, diğer oyunu yine açamıyorum. XFCE de ekran dalgalanmalar var bunu internet sitelerinde de yaşıyorum.

Yazı olarak kopylayabilir misiniz buraya?

sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-amdgpu.conf

Bu komutu uygulayalım. Açılan editörde Identifier yazan yerin karşısındaki tırnak işaretlerinin arasında sadece AMD yazılı olsun ve ctrl+x kombinasyonuyla kaydedelim. Yine bilgisayarı yeniden başlatalım.

mt@pardus:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Root Complex
00:00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir IOMMU
00:01.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:02.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:02.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:02.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:08.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:08.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:08.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 51)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 51)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 5
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 6
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 7
01:00.0 Network controller: Intel Corporation Device 2723 (rev 1a)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: Samsung Electronics Co Ltd Device a809
03:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c3)
03:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Device 1637
03:00.2 Encryption controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) Platform Security Processor
03:00.3 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
03:00.4 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
03:00.5 Multimedia controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor (rev 01)
03:00.6 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) HD Audio Controller
04:00.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)
04:00.1 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)
mt@pardus:~$

Verdiğim linke tıklayarak sizin için oluşturduğum konfigürasyon dosyasını görebilirsiniz. Linki açtığınızda sağ üstte bir de indirme butonu var, oradan da dosyayı indirebilirsiniz. Bu dosyayı /etc/X11/xorg.conf.d dizinine kopyalayıp yeniden başlatır mısınız? Performans sorununuza çözüm olabilecek mi deneyelim.

Hocam şu an PC yi kapattım kar yağdı çocukları dışarı çıkaracam. Gelince yapayım inşallah.

Ekran görüntüsü_2021-01-17_14-55-15
komutu girdim böyle bir ekran çıktı