Sadece Pardus yüklü bilgisayardan Grub'u kaldırmak mümkün mü?

Öncelikle bütün geliştiricilere ve kullanıcı arkadaşlara iyi günler ve de kolaylıklar diliyorum. Bugün içinde hiç işletim sistemi bulunmayan laptop’uma UEFI olarak Pardus 19.5 GNOME’yi sorunsuz bir biçimde kurdum. Kurulum sırasında bana hiç soru sormadan kendi kafasına göre GRUB Önyükleyici’yi kurdu. Bilgisayarı açtığımda direk olarak Pardus’un açılmasını istiyorum. GRUB’u kaldırmam ya da eğer kaldırılamıyorsa devre dışı bırakmak istiyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

3 Beğeni

Merhaba,

GRUB (GRand Unified Bootloader) çok güçlü bir önyükleyici yöneticisidir. Sistemin yüklenmesinden ve kontrolün çekirdeğe (kernel) devredilmesinden sorumludur…

Yani, GRUB olmazsa olmaz (en azından dengi başka bootloaderler gerekii (LILO vs gibi) diye biliyorum.

6 Beğeni

depodan grubcusomizer uygulamasını kurup açılış süresini 0 (sıfır) olarak ayarlarsanız grub görünmeden direkt Pardus açılır.
Yada terminalde;
sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg
sudo mousepad /boot/grub/grub.cfg
komutlarıyla da süreyi ayarlayabilirsiniz. Ama en kolayı grubcustomizer uygulaması ile yapmak.

5 Beğeni

grubcustomizer’i deneyeceğim. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. :relaxed:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.