Samsung ML1660 yazıcı sorunu

Merhaba,

daha önceki pardus versiyonunu kullanırken yazıcım direk çalışmıştı, ama şimdi Pardus 17’e geçince yazıcım çalışmıyor.

Denediklerim:
**1)**Yazıcı ekle dediğim zaman direk olarak ML-1660 modelinin driverını görmüyor, onun yerine ML-1651(öyle hatırlıyorum) modelinin driverını öneriyor, ancak yükleme sonunda yazıcım çalışmıyor.
**2)**Samsung un sitesinden modelime uygun driver paketini indirdim, yazıcı kurulumu sırasında modele uygun PPD dosyasını gösterdim, driver yüklenmiş gibi gösterdi lakin yazdır dediğim zaman " ML-1660 yazıcısı için eksik bir yazdırma filtresi var" uyarısı alıyorum.
**3)**http://localhost:631/ CUPS üzerinden yükleeyi denedim yine olmadı.

internette başka kaynaklarda bazı dosyaların /usr/lib/cups/filter dizinine koplayanması gerektiği yazıyor, ancak klasöre erişim yetkisi yok yani herhangi birşey ekleyemiyorum, daha önceki Pardus versiyonunda kulandığım nautilus u bu versiyonda çalıştıramadım.

konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Sayglarımla,
KediSever

Konsolda (uçbirimde) “gksudo thunar” ya da “sudo thunar” komutu ile dosya yöneticisini yetkili olarak çalıştırabilirsiniz.
sudo cp dosyayolu/dosyaadı /usr/lib/cups/filter şeklinde de yetkili olarak kopyalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Cüneyt Bey öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,

konsola “gksudo thunar” yazdığım zaman:

** (gksudo:1431): WARNING **: Couldn’t connect to accessibility bus: Failed to connect to socket /tmp/dbus-sNg7ZEBVnk: Bağlantı reddedildi

mesajını alıyorum;

“sudo thunar” yazdığım zaman:

sudo: /usr/bin/sudo, 0 kullanıcı kimliği tarafından sahiplenmeli ve setuid biti ayarlanmış olmalı

mesajını alıyorum.

thunar dosya yöneticisini açtığım zaman istediğim klasör içersinde yapıştır fonksiyonu pasif gözüküyor, alt klasör oluşturamıyorum.

Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Pardus 17.1 sürümü için emeği geçen herkese teşekkürler.Bir arkadaş tarafında aynı sorun için konu oluşturulmuş durumda samsung ml 1660 yazıcının tanıtılması hakkında yardımcı olabilirmisiniz.Yüklü yazıcılar içerisinde samsung ml 1660 bulunmamakta.Şimdiden teşekkürler.

Aşağıdaki paketleri yükledikten sonra tekrar dener misiniz?

sudo apt-get install printer-driver-all-enforce printer-driver-all
1 Beğeni

iyi akşamlar. uç birimde sudo apt-get install printer-driver-all-enforce printer-driver-all yaptığımda
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
E: printer-driver-all-enforce paketi bulunamadı
E: printer-driver-all paketi bulunamadı

Merhaba, hangi Pardus’u kullanıyorsunuz?

cat /etc/apt/sources.list komutunun çıktısını paylaşabilir misiniz?

uç birimde cat/etc/apt/source.list: Böyle bir dosya ya da dizin yok, olarak görünüyor
pardus kurulurken paket yöneticisini kuramadım. benden ülkelere göre paket yöneticisi seçmemi istedi ama bir türlü seçemedim o bölümü atlayarak geçtim.

"“cat”"ten sonra boşluk bırakmamışsınız görünüyor. yukarıdaki komutu kopyala yapıştır yapınız.

Merhaba Cüneyt Hocam,

geçen gün bilgisayarıma yeniden kurulum yaptım, mevcut paketler içerisinde ML1660 driverı yok gözüküyor ama göstermiş olduğunuz paketleri yükleyince yazıcının driverını buluyor, şuan yazıcım sorunsuz çalışıyor teşekkür ederim.

sudo apt-get install printer-driver-all-enforce printer-driver-all

Samsung 1640 ML lazer yazıcım var. Pardus kurulum sonrası yazıcıyı otomatik olarak tanımadı. Samsung sitesinde linux için Samsung 1640 ML sürücüsü yok lakin Samsung 1650 ML sürücüsünün 1640 içinde kullanılabileceği yazıyor. Lakin bu sürücünün kurulumunu yaptıktan sonra yazıcıya bir belge gönderiyorum lakin yazma işlemi gerçekleşmiyor. Yardımınızı bekliyorum.

sudo apt-get install printer-driver-all komutunu çalıştırın ML-1660 listeye gelecektir.