Samsung netbook uygulamalar kırmızı

Merhabalar pardus 19 sürümü mevcutken hiç bir sıkıntı olmadan bütün uygulamalar çalışıyordu dün 23 sürümüne güncelleme yaptım şu an bir uygulama açtığımda uygulama kıpkırmızı ve görünmüyor bunun nedeni ne olabilir acaba

Komut satırından tekrar güncelleme yapmayı deneyiniz.

• CTRL+ALT+F1 tuşlarına basarak tty ekranına düşün.
  • Login satırına kullanıcı adınızı yazarak enter tuşuna basın.
  • Password satırına parolanızı yazın enter tuşun basın. Parolanız gözükmeyecektir. Parolanızı yazıp enter tuşuna basın.
  • Komut satırına aşağıdaki komutu yazarak çalıştırın. Parola girmeniz istenecektir. Parolanız gözükmeyecektir. Parolanızı yazıp enter tuşuna basın.
  • Komut tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır. Yeniden başlamazsa CTRL+ALT+F7 tuşlarına basarak grafik ekrana düşün ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo reboot now
2 Beğeni

Yükseltmede benim tecrübem genelde sorun yaşandığı yönünde. Temiz kurulum yapıp 100.yıl güncel iso’yu denemeni öneririm.

malesef işe yaramadı

Komutlarda herhangi bir hata aldınız mı?
Ek olarak aynı yöntem ile sudo apt dist-upgrade komutunu çalıştırabilir misiniz?

hata vermiyor her şey normal görünüyor

ekran kartı veya çözünürlükle alakalı galiba… uçbirim ekranı açınca kırmızı tam ekran yapınca ekran düzgün görünüyor

Bu kırmızı pencereler tüm programlarda mı oluyor yoksa belli başlı programlarda mı oluyor?

genelde tümünde… uçbirim ekranında yaptı youtube açtığımda tüm videolarda yapıyor bu şekilde

bilgisayarın modeli samsung netbook np-n150 ja04tr atom işlemcili

rm -rf ~/.cache/*  && sudo apt dist-upgrade

Komutunu çalıştırdıktan sonra sistemi yeniden başlatarak deneyebilir misiniz?

0 paket yükseltilicek 0 yeni paket kurulaak 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek yazıyor

Yeniden başlatalım bilgisayarı.

malesef yine aynı kırmızı

Yükseltme işlemini yeniden başlatabilir misiniz?

0 paket yükseltilicek 0 yeni paket kurulaak 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek yazıyor

Aşağıdaki komutu çalıştırıyorsunuz değil mi?

sudo sh -c "$(wget -O- http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus21to23-offline.sh)"

şimdi girdim bakalım güncelleme yapıyor

malesef yine aynı kırmızı çıkıyor ancak şöyle bişi farkettim mesela bilgisayarım açınca kırmızı tam ekran yapınca görüntü geliyor

Sorun ekran kartı kaynaklı muhtemelen. Çünkü sadece ekran kartı ile çizilen yerler kırmızı hale geliyor.

Öncelikle terminalden dmesg komutunu çalıştırın. orada i915 ile ilgili hata mesajı var mı diye bakmamız gerekli.

Pardus 23ü canlı olarak çalıştırınca sorun orada da devam ediyor mu diye bakabilirsiniz.