Security Boot Fail Packard bell EasyNoteENTE69AP

Merhabalar,

Çalıştığım firma endüstriyel mutfak ekipmanları üzerine üretim ve ihracat yapmakta. Patronun milli duyguları ve benim linux sevdam bir araya gelince iş yerimiz deki cihazları linux’a çevirme kararı aldık. Bir cihazda ubuntu diğer cihazların hepsinde pardus olacak :slight_smile: lakin adı başlıkta geçen cihaz’a pardus 17.3 xfce yi yüklemeye çalıştığımda bios security boot fail hatası veriyor çünkü bios’dan boot güvenliğini kapatamıyorum sekmeler inaktif. Format usb’sini ubuntu üzerinden “başlangıç diskli oluşturucu” ile oluşturdum. Alternatifi olan var mı? Yada nasıl çözebilirim bu sorunu?

Bios ayarlarnı aşağıdaki şekilde değiştirmeye çalışın. Belki aktif hale geçebilir.
legacy enabled
launch csm enable
uefi disable
fastboot disable
secure boot disable

uefi, legacy fastboot secureboot bu seçeneklerin hepsi var lakin inaktif. Cihazda daha önce win10 kurulu idi aceba onunla bir ilgisi olabilir mi yada usb’yi yazdığım program ile alakası?

Biosda mutlaka aktif yapacak bir ayar olması gerekiyor. Windowsla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Kalıp dosyasını http://depo.pardus.org.tr/pub/PARDUS/piw.zip ile yazdırıp deneyebilirsiniz.

Çözdüm sorunu üstad, packard bell ve acer marka cihazların kullandığı anakartın bioslarında bios password oluşturmadan önemli ayarlarla ilgili bölümleri aktif etmiyormuş. Hemen şifre oluşturdum ve secure boot’u kapatıp yüklemeye başladım pardus’u…

4 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.