Seri Port Ayarları Arayüzü ve Kullanımı hakkında döküman

Linux dağıtımları arasında nedense seri port ayarları ve kullanımı hakkında bir arayüz ve Türkçe bir döküman yok. Bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz? Pardus’a geçmek istiyoruz. Şirketimiz bu konuda bazı araştırmalar yapıyor şu anda. Terazi üniteleri PC’ler ile seri porttan veri gönderiyor. Programımız java tabanlı. Pardus’ta da gayet güzel çalışıyor. Lakin seri porttan veri alma nasıl oluyor bilemedik. Windows’ta kullanırken programın parametlerine sadece COM1 yazdık. Baudrate parity stop bits ayarlarını birer satır ile tanımlayıp kullanmaya başladık. Ben Linux üzerinde Java tabanlı programıma nasıl bir parametre vermeliyim ki veriyi okuyabileyim. Veri okunduktan sonraki işlemleri program kendisi yapıyor. Terazi cihazı da veriyi komutla değil continious olarak gönderiyor. Saniyede belki bir kaç kez. Bu sebepten dolayı seri portu dinlemem yeterli. Sadece veriyi ordan alıp bir stringe atamalıyım.

Linux / UNIX minicom Serial Communication Program linkinden bilgi edinebilirsiniz.

2 Beğeni

@kaan Bey uygulamayı indirdim. Ayarlarını yaptım. Fakat sudo yetkileri olmadan kesinlikle seri porta erişemiyorum. Uygulamam java uygulaması ve yetki istemeden doğrudan seri porta erişmem gerekiyor. Acaba mümkün müdür? Yetki gerekmeden seri portu açıp kapatmam gibi bir şey söz konusu olabilir mi? Varsa nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

Düzenleme;
usermod -a -G dialout kullanıcı
koduyla erişim sağladım yetki sıkıntısı ortadan kalktı fakat halen java içerisinden seri port okuyamıyorum sebebi nedir onu da bilmiyorum. Tecrübesi olan varsa bilgi paylaşabilirse sevinirim.