Şimdi sağ ayak. Ve sıra sol ayakta

Keyifli bir gün olması dileği tutularak, espiri tadında okunulur!

Siz yürürken “Şimdi sağ ayak. Sıra sol ayakta. Ve tekrar sağ ayak …” diye düşünüyormusunuz? Herhalde hayır. Peki nasıl yürüyoruz o zaman?

Her şeyin başlangıcı “Düşünce” ve “Fikir”:
Fikir yoksa, hiçbir şey yok! Yürümek için bile, önce “yürüme” fikri oluşmalı, sonra “adım atmayı” düşünmelisiniz. Ben adım atmayı en son ne zaman düşündüm? Hiçbir zaman. Demekki beynimizin bir bölümü bizden “habersiz işler” yapıyor. Birde başka insanları iyi tanıdığımızı söyleriz.

Neden bizden habersiz?:
Sürekli “sağ ayağı 15cm havaya kaldır, 47cm öne doğru uzat, 12cm aşağı indir, yer teması sağlandığında sol ayağı 10cm havaya kaldır, vs” diye düşündüğümüzü hayal etmek bile ürtkütücü. Birde, buradaki örnek olağanüstü basitleştirilmiş “şeması” (sadece) yürüme fiilinin. Bunun birde “bardağı tut…aman fazla sıkma”, “ayağa kalk…dengeyi kaybetme”, vs, vs, vs’si var. Yaşadıkça bitmeyecek bir döngü içerisinde tekrar tekrar uygulanan işlemler. Yazılım diliyle belki while live ; do yürü; ye; sev; uyu; done :slight_smile: Biz “Bilinçli Düşünce Kapasitemizi” bu yaşam döngüsü içindeki işlemlere ayırsaydık, “seni seviyorum bir tanem”'e yer kalmazdıki. Yada, “seni seviyorum bir tanem” oluverirdi “şimdi sağ ayak, sıra sol ayakta…” gibi bir şey.

Kimden öğrendik?:
“Düşe kalka” deriz ya; Kendimiz öğrendik yani. Machine Learning jargonu ile “learned from Training Data”. Tek fark, bizim veri antrenmanımız Resim, Vidyo, Metin, vs analizi değilde mesela

• popomuzun üstüne düşmemeyi,
  • tüm akıl ve mantık sorumlulklarından muhaf kılınmışcasına burnumuzun dibinde “Gucu Gucu Gucu” yapan koca insanların davranışlarını
    çözmek. “Düşmek Kalkmak” işte.

Yeni bulmuşlar herhal?:
Popüler “Machine Learning” alanı

“~70 sene düşündük taşındık, denedik yanıldık, sonunda kakasını altına yapan, konuşmayı bilmeyen, ayakta dahi duramayan varlıkları taklit etmenin en iyi seçenek olduğuna kanaat getirdik”

diyemeyeceği için, pazarlama stratejileri açısından daha münasip olan

“Deep Learning”, “Neural Network”, vs

gibi kavramlar üretmek zorunda kalmıştır.

Özet:
Machine Learning öğrenmek istiyorsan, hatırının sayıldığı bir yakınına gidip “Abla Machine Learning öğreniyorum. Bana bebeğini 1 aylığına ödünç verebilirmisin?” diye sorabilirsin mesela. Geriside gözlemlemeye kalıyor; Kolay iş yani.

Hadi sana kolay gelsin :wink:

4 Beğeni