Sistem genelinde python3 ön tanımlı yapma

Merhabalar iyi çalışmalar deneyap kartını pardusta programlamak istiyorum fakat “python”: executable file not found in $PATH hatası alıyorum.

Sistemimde python 3.9.2 yüklü terminalden python3 yazdığımda aktif olduğunu görebiliyorum terminalde python yazdığımda python3 ün çalışmasını istiyorum bu olursa arduino ide de hatasız çalışacak daha önce yapmıştım bir şekilde ama hatırlamıyorum. Konu ile ilgili yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Hocam şunu bi dener misin?

sudo apt install python-is-python3

Kaynak: "exec: "python": executable file not found in $PATH - Stack Overflow

2 Beğeni

terminalden python yazdığımda artık python3 çalışıyor fakat arduino ide bu seferde aşağıdaki hatayı verdi.

Traceback (most recent call last):
File “/home/serkan/.arduino15/packages/deneyap/tools/esptool_py/3.1.0/esptool.py”, line 38, in
import serial
ModuleNotFoundError: No module named ‘serial’
exit status 1
Deneyap Kart kartı için derleme hatası.

@ortanca_samuray hocamızın dediklerini tam bilmiyorum belki aşşağıdaki işinize yarayabilir
varsayılanı değiştirmek için

şuan python versioyunu 3.9 oldu

sudo update-alternatives --install /usr/bin/python python /usr/bin/python3.9 1

yapılması gereken sistemdeki hangi versiyon yüklüyse ve varsayılan yapılmak isteniyorsa sondaki 3.* yerine o yazılıyor ve 1. sıra için sona bir yazılıyor
birde bazı python kütüphaneleri eksik olabiliyor veya eski versiyonu kullanabiliyor fakrlı versiyonlar da deneyebilirsiniz
benzer bir konu benim de başıma gelmişti buraya bakabilirsiniz

1 Beğeni

S.a bu dediklerinizin hepsini yaptım fakat aynı sorun devam ediyor acaba eski python 2 yüklesem sorun çözülür mü

Değerli dostlar biraz araştırma yaparak sanal makinada farklı linux sürümlerine arduino ide kurdum ve deneyapkartın çalışıp çalışmadığını gözlemledim. Linux mint üzerinde deneme yaptığımda deneyap kartına sorunsuz bir şekilde yükleme yapılabildiğini gördüm yani sorun python kaynaklı değil.

linux mint sürümünde indirilen arduino ide programı 1gb kadar büyüklükteydi flatpak depolarından programı çekiyormuş bende pardusta yüklü olan arduino ide yazılımını kaldırarak flatpak depolarından kurulum yaptım ve artık deneyap kartına sorunsuz bir şekilde yükleme yapılabiliyor.

Flatpak depolarındaki arduino sürümü neden daha büyük boyutlu arada ne fark bilmiyorum bilen varsa bizleri aydınlatır ise memnum olurum.

4 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.