Sistemimde 6 paket yükseltilmiyor

alt kısımda çıktısını verdiğim gibi sistemimde 6 paket yükseltilmiyor. bunun nedeni nedir? bunları yükseltmek için ne yapabilirim.

sudo apt update
Aynı: 1 Index of /ubuntu/ jammy InRelease
Aynı: 2 Index of /ubuntu/ jammy-updates InRelease
Aynı: 3 Index of /ubuntu/ jammy-backports InRelease
Aynı: 4 Index of /ubuntu jammy-security InRelease
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor… Bitti
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
6 paket yükseltilebilir. Bu paketleri görmek için ‘apt list --upgradable’ komutunu çalıştırın.
hektor@hektor-IdeaPad-L3-15IML05:~$ sudo apt upgrade
Yükseltme hesaplanıyor… Bitti
Get more security updates through Ubuntu Pro with ‘esm-apps’ enabled:
libvlc5 libimage-magick-perl vlc-data libvlccore9 imagemagick libavdevice58
ffmpeg libopenexr25 libmagick+±6.q16-8 libpostproc55
libmagickcore-6.q16-6-extra libavcodec58 libimage-magick-q16-perl
libmagickwand-6.q16-6 libavutil56 imagemagick-6.q16 libswscale5
libmagickcore-6.q16-6 libswresample3 imagemagick-6-common
vlc-plugin-video-output libavformat58 libvlc-bin vlc-plugin-base
libavfilter7
Learn more about Ubuntu Pro at Ubuntu Pro | Ubuntu
Aşağıdaki paketlerin mevcut durumları korunacak:
gjs gnome-remote-desktop libgjs0g python3-distupgrade ubuntu-release-upgrader-core
ubuntu-release-upgrader-gtk
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 6 paket yükseltilmeyecek.
hektor@hektor-IdeaPad-L3-15IML05:~$ sudo apt dist-upgrade
Yükseltme hesaplanıyor… Bitti
Get more security updates through Ubuntu Pro with ‘esm-apps’ enabled:
libvlc5 libimage-magick-perl vlc-data libvlccore9 imagemagick libavdevice58
ffmpeg libopenexr25 libmagick+±6.q16-8 libpostproc55
libmagickcore-6.q16-6-extra libavcodec58 libimage-magick-q16-perl
libmagickwand-6.q16-6 libavutil56 imagemagick-6.q16 libswscale5
libmagickcore-6.q16-6 libswresample3 imagemagick-6-common
vlc-plugin-video-output libavformat58 libvlc-bin vlc-plugin-base
libavfilter7
Learn more about Ubuntu Pro at Ubuntu Pro | Ubuntu
Aşağıdaki paketlerin mevcut durumları korunacak:
gjs gnome-remote-desktop libgjs0g python3-distupgrade ubuntu-release-upgrader-core
ubuntu-release-upgrader-gtk
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 6 paket yükseltilmeyecek.

yükseltilmesi gereken paketlerin çıktısı da şu şekildedir:

apt list --upgradable
Listeleme… Bitti
gjs/jammy-updates 1.72.4-0ubuntu0.22.04.1 amd64 [şundan yükseltilebilir: 1.72.2-0ubuntu2]
gnome-remote-desktop/jammy-updates 42.7-0ubuntu1 amd64 [şundan yükseltilebilir: 42.4-0ubuntu1]
libgjs0g/jammy-updates 1.72.4-0ubuntu0.22.04.1 amd64 [şundan yükseltilebilir: 1.72.2-0ubuntu2]
python3-distupgrade/jammy-updates,jammy-updates 1:22.04.17 all [şundan yükseltilebilir: 1:22.04.16]
ubuntu-release-upgrader-core/jammy-updates,jammy-updates 1:22.04.17 all [şundan yükseltilebilir: 1:22.04.16]
ubuntu-release-upgrader-gtk/jammy-updates,jammy-updates 1:22.04.17 all [şundan yükseltilebilir: 1:22.04.16]

neden bu paketleri yükseltmiyor anlamıyorum. ne yapabilirim? bana yardımcı olur musunuz?

Yükseltilecek paketler listesine bakınca örneğin: gnome-remote-desktop/jammy-updates 42.7-0ubuntu1 amd64 [şundan yükseltilebilir: 42.4-0ubuntu1] şu an yüklü olan uygulamanın yükseltilecek uygulamadan sürüm numarasının daha yeni olduğu görülüyor. Yani yükseltilecek diye bahsedilen sürüm numarası daha eski. bu sorunu ChatGPT’ye sordum ve nasıl yükseltirim bana kodları ver dedim. bana şu şekilde yükselteceğimi söyledi: sudo apt install libvlc5 libimage-magick-perl vlc-data libvlccore9 imagemagick libavdevice58 ffmpeg libopenexr25 libmagick+±6.q16-8 libpostproc55 libmagickcore-6.q16-6-extra libavcodec58 libimage-magick-q16-perl libmagickwand-6.q16-6 libavutil56 imagemagick-6.q16 libswscale5 libmagickcore-6.q16-6 libswresample3 imagemagick-6-common vlc-plugin-video-output libavformat58 libvlc-bin vlc-plugin-base libavfilter7 Tabi beni de uyardı şunları dedi: Eğer bu paketlerin yükseltme gereksinimleri karşılanmıyorsa, sisteminizi bozma riski taşıyabilirsiniz. Bu nedenle, yükseltme işlemine devam etmeden önce dikkatli bir şekilde araştırma yapmanız önerilir. ben bunu ChatGPT’ye sorarken programların sürüm numaralarının daha eski olduğunu görmemiştim. buna şimdi dikkat ettim. yinede bu bir sorun gibi duruyor ve cevaplarsanız çok sevinirim.

Selamunaleyküm
Anladığım kadarıyla ubuntu kullanıyorsunuz. Ubuntu yakın zamanda pro versiyonunu çıkardı. attığınız çıktılarda da

sizi ubuntu proya yönlendiriyor. Herhalde paketler ubuntu pro için kullanılıyor.

MuhammetArastirmaci

Selamunaleyküm
Anladığım kadarıyla ubuntu kullanıyorsunuz. Ubuntu yakın zamanda pro versiyonunu çıkardı. attığınız çıktılarda da
sizi ubuntu proya yönlendiriyor. Herhalde paketler ubuntu pro için kullanılıyor.

evet orada ubuntu pro hakkında daha fazla bilgi edinin diyor ama son gönderimde de belirttiğim gibi yükseltilecek programların sürüm numarası daha eski. Daha eski bir pakete niye yükselmeye çalışıyor onu anlayamadım.

Belki üst sürümde hata olduğu için downgrade etmeye çalışıyordur. Bu tip durumlar arada olabiliyor. sistemi bozma ihtimali varsa, hatam yoksa burada VLC ile ilgili bir durum var, VLC’yi flatpak veya Snap olarak kurabilirsiniz.

https://snapcraft.io/vlc

Belki üst sürümde hata olduğu için downgrade etmeye çalışıyordur. Bu tip durumlar arada olabiliyor. sistemi bozma ihtimali varsa, hatam yoksa burada VLC ile ilgili bir durum var, VLC’yi flatpak veya Snap olarak kurabilirsiniz.

VLC veya orada bahsi geçen hiç bir programda sıkıntı yaşamıyorum. ama şimdi vlc’yi silip tekrar kuracam bakalım ne diyecek.

VLC’nin daha yeni bir sürümünü kurdum fakat sistemi güncellemek için komut verdiğimde daha farklı bir durumla karşılaştım. yükseltilmeyen 6 paket duruyor. bu durumu ChatGPT’ye sordum. işte soru ve yanıtı: şunu diyor: Aşağıdaki paketlerin mevcut durumları korunacak: gjs gnome-remote-desktop libgjs0g python3-distupgrade ubuntu-release-upgrader-core ubuntu-release-upgrader-gtk bu ne anlama geliyor?

ChatGPT

4 / 4

Bu çıktı, güncelleme işlemi sırasında belirtilen paketlerin güncellenmeyeceğini ve mevcut durumlarının korunacağını göstermektedir. Her bir paketin anlamı ve önemi aşağıda açıklanmıştır:

1. gjs : GNOME Shell (GNOME Masaüstü) için bir JavaScript yürütme ortamıdır. GNOME Masaüstü ortamını çalıştıran birçok Linux dağıtımında kullanılır. Eğer sistemde özelleştirilmiş bir GNOME Masaüstü kullanıyorsanız, bu paket güncellenmeyebilir.
  2. gnome-remote-desktop : GNOME Masaüstü ortamında uzak masaüstü bağlantılarını sağlamak için kullanılır. Bu paket, uzak masaüstü erişimi özelliklerini içerir. Güncelleme politikası, bu tür temel bileşenlerin sistem bütünlüğünü sağlamak amacıyla değiştirilmemiş olabilir.
  3. libgjs0g : GNOME Shell (GNOME Masaüstü) için JavaScript yürütme ortamının paylaşılan kütüphanesidir. Bu kütüphane, GNOME Masaüstü’nün stabilitesini ve uyumluluğunu etkileyebilir.
  4. python3-distupgrade : Ubuntu sistemlerinin sürüm yükseltme işlemlerini yöneten Python 3 araçları içerir. Bu araçlar, sisteminizi yeni sürümlere yükseltirken kullanılır. Bu paketin güncellenmemesi, sistem yükseltme araçlarının eski sürümlerinin çalışmasını sağlayabilir.
  5. ubuntu-release-upgrader-core ve ubuntu-release-upgrader-gtk : Bu paketler, Ubuntu sistemlerinin yeni sürümlere yükseltme işlemlerini yöneten araçları içerir. Bunlar da sistem yükseltme süreçlerini etkileyen önemli bileşenlerdir.

Bu tür kritik bileşenlerin güncellenmeyeceği belirtildiğinde, genellikle sistem stabilitesi ve uyumluluğunun korunması amaçlanmaktadır. Bu paketlerin güncellenmemesi, mevcut yapılandırmayı ve işleyişi etkileyebilecek potansiyel riskleri azaltmayı hedefler. Eğer bu paketlerin güncellenmesi gerektiğine dair bir neden veya gereklilik olduğunu düşünüyorsanız, Ubuntu topluluğu veya destek sağlayan kaynaklardan daha fazla bilgi almanızı öneririm.

Bana bilgi olarak bunları verdi. Ben bu işin içinden çıkamadım. Sistemimi böyle kullanmaya devam edeceğim.

Aynı: 3 Index of /ubuntu/ jammy-backports InRelease,

Bu depo ile çakışma olabilir. Bu depoyu kapat.

Bekir

1s

Aynı: 3 Index of /ubuntu/ jammy-backports InRelease,

Bu depo ile çakışma olabilir. Bu depoyu kapat.
Depoyu sildim fakat değişen bir şey olmadı. çıktısı alttaki gibidir

sudo apt-add-repository --remove “deb Index of /ubuntu jammy-backports main”
[sudo] hektor için parola:
Depo: ‘deb Index of /ubuntu jammy-backports main’
Açıklama:
Archive for codename: jammy-backports components: main
Daha fazla bilgi: Index of /ubuntu
Depo kaldırılıyor.
Devam etmek için [ENTER] tuşuna basın veya iptal etmek için Ctrl-c’ye basın.
hektor@hektor-IdeaPad-L3-15IML05:~$ sudo apt update
6 paket yükseltilebilir. Bu paketleri görmek için ‘apt list --upgradable’ komutunu çalıştırın.

Şimdi aynı depoyu bir değişiklik olmadığı için tekrar kuruyorum.
Başka önerisi olan varsa lütfen belirtsin. sürekli bu 6 paketten kurtulmak için uğraşıyorum.

Flatpak veya Snap ile kur. Performans olarak çok bir şey fark etmez. Snap kurarsanız açılışta bilgisayar biraz daha yavaş açılabilir. Onun dışında az biraz daha fazla yer kaplıyor. Bu haliyle de kalmasında aslında sorun yok. Muhtemelen sorunu fark edip gelecek paketlemesinde düzeltirler.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.