Sisteminizde bozuk bağımlılıklar var hatası

.deb uzantısıyla bir paket uygulama kurmam gerekiyordu. Uygulamayı indirdim (.deb) olarak ve çalıştırdım. Ama kurulumun yarısındayken bilgisayarı kapatmam gerekti. Ve indirme yarıda kaldı. Daha sonra herhangi bir uygulama yükleyeceğim zaman şu hatayı vermeye başladı: Sisteminizde bozuk bağımlılıklar var.
Bu uygulama bu sorun düzeltilinceye kadar devam edemez.
Sorunu düzeltmek için uçbirim penceresinde
sudo apt install --fix-broken
komutunu deneyebilirsiniz.

Komutu denediğimde konsolda şu hatayı verdi:
musa@pardus:~$ sudo apt install --fix-broken
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor… Bitti
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
E: pictoblox paketinin tekrar kurulması gerekli, ancak gereken arşiv dosyası bulunamıyor.

Picta blox uygulamasını kurmaya çalışıyordum. Şu adresten indirdim: https://thestempedia.com/product/pictoblox/download-pictoblox/?srsltid=AfmBOoqZd4O4oUBGstWVTS2K-UZemL4tVYPnCg0SbZIjhCxcBNQRN-J1

(ilk çıkan linke tıkladım.)

daha sonra pardus yazılım merkezini açtım ve karşıma şu çıktı:
Pket yöneticisi tarafından kullanılan sistem kaynakları listeniz veya sisteminizin bağımlılıkları bozuk görünüyor. Düzeltmeyi dene

Düzeltmeyi dene tuşuna bastım ve düzeltilemedi hatasını verdi. Bana yardım eder misiniz?

yarım kalan bir .deb paketi kurulumu sonrasında bağımlılık sorunları oluşmuş. Bu sorunu düzeltmek için adım adım şu işlemleri deneyebilirsin:

1. Yarım kalan kurulum dosyasını kaldırma

Önce yarım kalan pictoblox paketini kaldırman gerekiyor. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştır:

sudo dpkg --remove --force-remove-reinstreq pictoblox

Bu komut, kurulum sırasında sorun çıkmış ve eksik kalan paketi sistemden zorla kaldırır.

2. Sistemi temizle ve eksik bağımlılıkları düzelt

Sonrasında sistemdeki eksik veya bozuk bağımlılıkları düzeltmek için şu komutları çalıştır:

sudo apt --fix-broken install

veya

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Bu komutlar, sistemi temizler ve varsa bozuk bağımlılıkları düzeltir.

3. Pictoblox paketini tekrar yüklemeyi dene

Paketin düzgün çalıştığından emin olmak için tekrar indirip yükleme yapabilirsin:

sudo dpkg -i /path/to/pictoblox.deb

Eğer hala bağımlılık hatası alırsan, şu komutla eksik bağımlılıkları yükleyebilirsin:

sudo apt-get install -f
1 Beğeni

Çok teşekkür ederim sorun çözüldü. Artık istediğim uygulamayı yükleyebiliyorum.

1 Beğeni