SMB Paylaşımı Ayarları

Merhaba,
İki tane pardus kurulu bilgisayarım var bir tanesi uzun süredir kullanılan bir Pardus, diğeri yeni kurulmuş.
Forumda bulduğum SMB paylaşımı için yapılması gerekenleri uyguladığımda yeni kurulmuş olan cihazda SMB paylaşımı çalışırken eskisinde çalışmıyor. İki sistemde tamamen güncel durumda, iki sistemde de samba.conf dosyasının içerikleri aynı ve ikisinde de aynı yöntemle smb kurdum ama bir tanesinde işe yaramıyor. Sorun ne olabilir dersiniz?

Paylaşım verdiğiniz dizin kullanıcı dizini altında olmalı. Varsa Türkçe karakterleri değiştirip deneyin. Tüm işlemler bittiğinde samba servisini yeniden başlatın.

Kaan Bey, home dizininin altına oluşturdum paylaşım klasörünü orda sorun yok. Aynı yöntemle iki pardus kurulu bilgisayarda kurdum. Birisinde çalışıyor, diğerinde çalışmıyor.

Not: konquerer programında smb://…ip adresi… yazdığımda paylaştığım klasörü görüyorum ama dışardaki bir bilgisayardan bağlanınca görünmüyor paylaşım. Yani paylaşımı dışarı açamıyorum.

Yaptığınız işlemleri sırasıyla yazınız.

1. sudo apt-get update,
    sudo apt-get upgrade,
    sudo apt-get dist-upgrade,
    sudo apt-get install samba gvfs gvfs-backends gvfs-bin

2. Ev(home) klasörü altında “paylas” klasörü oluştur.

3. sudo nano /etc/samba/smb.conf içerigine şu satırları ekle:

[paylas]

comment = paylas dizini
path = /home/kullaniciadim/paylas
browseable = yes
guest ok = yes
read only = no
public = yes
writable = yes
4) sudo /etc/init.d/samba restart

1. sudo chmod 777 /home/kullaniciadim/paylas
1 Beğeni

sudo apt install samba* komutu ile diğer paketleri kurun.
sudo chmod 777 -R /home/$USER/paylas komutu ile alt dizinlere de yetki verin.
sudo /etc/init.d/samba restart komutu ile yeniden başlatın.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.