Son kullanıcıya uygunluk için öneriler

Çok güzel olmuş elinize sağlık :slight_smile:

2 Beğeni

Pardus Mağaza mükemmel olmuş çok beğendim. Şöyle söyleyeyim windows’da kullanılan bazı işlerle ilgili programlar mevcut onların’da pardus’ta çalışması için birşeyler yapılabilir. Örneğin ben otomasyoncuyum ve bizim sektörde en çok TIA Portal , SoMachine , GemoLadder ve TwinCAT gibi programların pardusta bulunması ve çalışması çok iyi olur. Ayrıca ilkokullara kurulumlar pardus’un yaygınlaşmasında en büyük rolü oynar diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Yeniden kurulum yaparken fark ettim bilgisayar adı nomalde pardus geliyor örneğin geçersiz bir ad yazıp ileri’ye bastığımda uyarı çıkıyor tekrar aynı yere geldiğimizde benim yazdığım bilgisayar adı yerinde debian yazdı. Bunun giderilmesi iyi olabilir. Kurulum aşamasında parola belirlerken bir kutucuk olsun açılışta şifre sormamasını istiyorsak onu işaretleyelim. Kurulumdan sonra çok uğraştırıyor çünkü. Yada kurulumdan sonra o işlemi kolayca halledebilecek birşey yapalım.

1 Beğeni

Öncelikle temel ihtiyaçları karşılayabilir olmalı, örneğin kablosuz internetin icadından haberdar olmalı, şöyleki dizüstü bilgisayara Pardus kurduğumda ne dahili ne de harici wi-fi kartlarını tanıyor, en azından benim iş yerimdeki ve evdeki dizüstü bilgisayarlarımda çalışmıyor, ethernet kablo ile bağlanıp terminalde onlarca komut yazmam gerektiği söyleniyor ( kurulumda terminalden komut yazacak olsam Arch kurarım).

Belli başlı kartların sorunlu olduğu söyleniyor ama ne hikmetse diğer dağıtımlarda (lmde, manjaro vs.) live halinde de kurulum sonrasında da kablosuz ağları görüyor ve bağlanıyor ama maalesef Pardus’ta en temel
özellik dahi eksik, o yüzden ben de söz konusu dağıtımın son kullanıcı için değil genelde masaüstü bilgisayar dolayısıyla kablolu internet kullanan kurumlar için hazırlandığını düşünüyorum.

Sonuç olarak yukarıda listeler halinde verilen önerilerin beyhude olduğunu düşünüyorum, şayet Topluluk sürümü yapılır ise orada dikkate alınabilir bütün bunlar…

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

2 Beğeni