Şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz hatası alıyorum

Diyanet Pardus 2023 sürümünü kurdum. Her şey normal çalışıyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda kullanıcı adı şifreyi girdikten sonra masaüstü gelmeden “Şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz, do you want to restart cinnamon? Diyor. Onaylıyorum kutucuğu evet diyorum lakin bir işlem gerçekleşmiyor aynı hatayı almaya devam ediyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

1 Beğeni

Cinnamon masaüstüne win 7’de olduğu gibi masa üstü uygulamacıkları (saat , takvim, hava durumu gibi…) ekleyebiliyorsunuz. Eğer masaüstüne erişebiliyorsanız bu uygulamacıkları kaldırısanız düzelir diye düşünüyorum. Ayrıca ayarlardan da kapatabilirsiniz. Bazen bunlar güncellenmemiş olabiliyor. Daha önce diyanet 2023’ü denemiştim. Açılışta bir sorunla karşılaşmamıştım. Ara yüz olarak güzeldi. Yazılım merkezi konusunda sorun yaşamıştım.

Hocam masaüstünde hiçbir eklenti uygulamacık yok. Aynı sürümü 10 gün önce başka bir bilgisayara kurmuştum sorunsuz çalışıyordu lakin bu bilgisayarda sorun oluştu. Kodlarla bu uygulamacıkları eklentileri hatanın nereden geldiğini bulabilir miyiz?

Bilgisayarınızın işlemcisi intel 12. nesil büyük ihtimalle. Diyanet 2023 geliştirme aşamasında bir sürüm. Sorun 12. nesil intel dahili grafik sürücü yapılandırmasından kaynaklanıyor. Diyanet 2023 sürümü canlıdan kullanımı ve tty konsolu henüz desteklemiyor.
Sizin pardus 23 ile canlı kullanımda bilgisayarınızı açmanız ve elle sürücü konfigürasyon dosyasını düzenlemeniz gerekiyor.

• Pardus 23 canlı oturum ile açtıktan sonra uygulamalar menüsünden
    Başlangıç Onarma Uygulamasını çalıştırın.
  • chroot aracı ile devam edin
  • Diyanet 2023 kurulu diski seçin
  • kullanıcı seçin
  • uçbirimde aşağıdaki kodları çalıştıracaksınız
    (kodların çalışıtırılması sırasında hata mesajları verebilir, yine de devam edin)

(konfigürasyon dosyasını yedekleyin!)

sudo cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf.bak

(gerekli düzenlemeyi yapmak için dosyayı açın)

sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf

(dosya içeriği aşağıdaki gibi olmalı)

Section “Device”
Identifier “Intel Graphics”
Driver “modesetting”
Option “AccelMethod” “sna”
Option “TearFree” “true”
Option “TripleBuffer” “false”
Option “SwapbuffersWait” “false”
EndSection

ctrl + x ardından E tuşu ile değişiklikleri kaydedin

• chroottan çıkış yapın
  • bilgisayarı yeniden başlatın.
1 Beğeni

Hocam aynı sorunu birebir bende yaşıyorum yanlız chroot aracını açamadım nasıl bişey bu

Pardus diyanet 2023 kuruyorum ilk başta gayet güzel çalışıyor ama yeniden başlatınca şu an geriye uyumluluk kipinde çalışıyorsunuz uyarısı veriyor masa üstü gidiyor
Evet veya hayır diyorum hiç bir değişen yok hiç birşeye giremiyorum herşey kısıtlanmış
Sistem özellikleri lenovo i5 12450h harici ekran kartı yok all in one ofis bilgisayarı
( Not = Diğer bilgisayarlarda çalışıyor sadece bu model bilgisayarda çalışmıyor

Yukarıda tarif edilen çözümü denediniz mi?

1 Beğeni

Bana irtibat numaranızı verirmisniz sizden rica etsem bizim için çok önemli bu 5317970827

Hocam başlangıç onarıma giremiyorum işte sorun orda sadece uç birimden kod yazma ekranı aktif

Hocam çok teşekkür ettim sorun çözüldü

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.